Polska wytoczyła proces ukraińskiemu inwestorowi, który 12 lat temu kupił akcje FSO

W 2005 roku ukraińska firma Awto-ZAZ (Zaporoski Zakład Budowy Samochodów w Zaporożu) za 100 zł kupiła od Skarbu Państwa pakiet kontrolny akcji FSO na Żeraniu. Miało to uratować fabrykę przed zamknięciem. Ale nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Skarb Państwa domaga się przed sądem 250 mln zł odszkodowania od ukraińskiej firmy Awto-ZAZ – poinformowała „Rzeczpospolita". Inicjatorem jest Ministerstwo Rozwoju, którego poprzednik 12 lat temu sprzedał akcje.

W 2005 roku w czasach rządu Marka Belki sprzedaż FSO ukraińskiemu inwestorowi wydawała się być najlepszym rozwiązaniem. W tym czasie Awto-ZAZ odbierał ok. 90 proc. samochodów produkowanych w FSO i finansował zakup podzespołów do ich produkcji. Spółka skupiła też większą część długów fabryki.

Awto-ZAZ za 100 zł kupił 19,9 proc. akcji dających mu 84,31 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W zamian miał zagwarantować upadającej fabryce nie tylko utrzymanie produkcji, ale również jej zwiększenie m.in. poprzez wprowadzenie nowego modelu auta. Uchroniłoby to przed zwolnieniem 2,2 tys. pracowników.

Po 12 latach co prawda FSO na warszawskim Żeraniu wciąż funkcjonuje, ale ostatni samochód - Chevroleta Aveo - fabryka wyprodukowała sześć lat temu. Z braku zamówień 1 marca 2011 roku aż 1200 osób straciło pracę. Większość zwolnionych stanowili długoletni pracownicy.

Dziś bramy zakładu na Żeraniu opuszczają układy wydechowe, ogrodzenia, lampy i klocki LEGO, choć jego potencjał pozwala na więcej. 

Sprawa przeciwko ukraińskim inwestorom czeka na wejście na wokandę przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Terminu pierwszej rozprawy jeszcze nie wyznaczono. Tymczasem Ukraińcy twierdzą, że dotrzymali zobowiązań.

FSO znalazła się w krytycznej sytuacji po tym, jak koreański koncern Daewoo ogłosił upadłość. Jej zadłużenie narastało lawinowo, a rynek krajowy nie byłby w stanie wchłonąć produkowanych samochodów.

+++

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: