Niemcy zadowoleni z... 500 plus. Dzięki polskiemu programowi mają oszczędności w budżecie

To, że w Polsce duża część społeczeństwa jest raczej zadowolona z programu 500 plus jest oczywiste i pewnie nawet rosnące podatki i rachunki tego nie zmienią. Natomiast może budzić zaskoczenie fakt, że z powodu 500 plus powody do zadowolenia mają Niemcy. Jak to możliwe?

Z danych Federalnej Agencji Pracy wynika, że niemiecki budżet zaoszczędził około 32 milionów euro dzięki prowadzeniu 500 plus. Według Deutsche Welle, które opisuje sprawę za "Frankfurter Allgemeine Zeitung", dzieje się tak dzięki unijnym przepisom regulującym wypłaty świadczeń na żyjące w Polsce dzieci Polaków uprawnionych do korzystania z niemieckich zasiłków socjalnych. Zgodnie z wspólnotowymi regulacjami niemiecki podatnik musi pokrywać różnicę pomiędzy wysokością zasiłku w Niemczech, a wysokością zasiłku w kraju zamieszkania dziecka.

Przed wprowadzeniem 500 plus polskie rodziny otrzymywały tylko wsparcie w postaci zasiłku rodzinnego wynoszącego równowartość około 20 euro. Jakościowa zmiana w postaci comiesięcznej wypłaty równowartości około 115 euro miesięcznie znacząco zwiększyła obciążenie polskiego budżetu, zmniejszając obciążenie niemieckiego. W Niemczech zasiłek na pierwsze i drugie dziecko wynosi bowiem 192 euro, na trzecie 198, a na każde kolejne 223 euro. Dzięki działaniom polskiego rządu niemiecki podatnik może zaoszczędzić niemal 100 euro na każdym uprawnionym do niemieckich zasiłków dziecku.

Spośród imigrantów z Europy Wschodniej, Polacy stanowią najliczniejszą grupę uprawnioną do pobierania zasiłków na dzieci – 90 tysięcy imigrantów z Polski ma prawo do zasiłków. Licznie zasiłki na dzieci pobierają też pracownicy z Chorwacji i Rumunii (po 16 tysięcy). Możliwość zmniejszania wypłat Polakom jest więc dużą ulgą dla niemieckiego budżetu.

Zasiłek rodzinny w Polsce nadal wynosi około 20 euro miesięcznie – 95 zł na dziecko do ukończenia 5 roku życia (124 zł między 5 a 18 rokiem życia i 135 zł na dziecko między 18 a 24). Jest jednak wypłacany niezależnie od świadczeń 500 plus osobom spełniającym kryteria dochodowe.

 +++

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (135)
Niemcy zadowoleni z... 500 plus. Dzięki polskiemu programowi mają oszczędności w budżecie
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 80 razy 62

  Ale spartoliliście prezesowi weekend! Nie podejrzewałem gazeta.pl o taką złośliwość! Udowodnić, że PiS sprzyja gospodarce Niemiec.... że Merkel dzięki pisowcom, ma powody do zadowolenia..... Trzeba mieć tupet i nie mieć litości dla naczelnego prezesa tysiąclecia.

 • compor

  Oceniono 9 razy 9

  Niemce daja kapuste na każde dziecko, a PISiaki wprowadziły selekcję i grosza żałują. Trzeba im pokazać środkowy palec w wyborach.

 • pensylwania2

  Oceniono 9 razy 7

  No to teraz psychoprawica się zagotuje! Na bank zabiorą,bo kto to słyszał, żeby Niemcowi na rękę iść!

 • seifu

  Oceniono 13 razy 7

  "nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, ni dzieci nam germanił" - tak będzie śpiewać żelazny elektorat PiS. :)

 • Marek

  Oceniono 19 razy 7

  Panie Dziennikarzu, przymiotnik od nazwy państwa "Kuwejt" to "kuwejcki", a nie "kuwejski". Rozumiem, że błędy popełniają laicy, ale dziennikarze jako osoby pracujące na co dzień z korpusem użytkowym języka polskiego powinni szczególnie uważać na tego typu niuanse.

 • remoteisland

  Oceniono 8 razy 6

  Co by PiS nie zrobił, to zawsze zrobi loda Rosji albo Niemcom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX