Fiskus znalazł korupcję w swoich szeregach. Łapówka za pomoc w wyłudzeniu VAT

Piotr Skwirowski
Wewnętrzna policja w skarbówce wykryła, że jeden z pracowników urzędu skarbowego, w zamian za łapówkę, pomagał przedsiębiorcy wyłudzić nienależny zwrot VAT i uniknąć kontroli. Straty budżetu to nie mniej niż milion złotych.

- Funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Krajowej Administracji Skarbowej [coś na kształt wewnętrznej policji w skarbówce - red.] wspólnie z wrocławskimi policjantami ujawnili korupcję w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Jeden z pracowników urzędu skarbowego we Wrocławiu jest podejrzewany "o przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej w zamian za pomaganie przedsiębiorcy w odzyskiwaniu nienależnego podatku VAT oraz doradzanie, jak skutecznie unikać kontroli celno-skarbowych".

Korupcję ujawnili funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów we współpracy z policjantami zajmującymi się zwalczaniem korupcji i cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Resort finansów twierdzi, że ewentualne straty skarbu państwa wynoszą nie mniej niż 1 mln zł.

Urzędnik i przedsiębiorca zostali zatrzymani. Doprowadzono ich do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Prokurator przedstawił im zarzuty. - Wobec zatrzymanych zastosowano  środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys., dla każdego z podejrzanych, a także zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny - informuje Ministerstwo Finansów.

Policja zabezpieczyła dokumenty i sprzęt elektroniczny, a także - na poczet przyszłych kar - dwa samochody: BMW i Toyotę.

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: