Dostałeś takiego SMS-a? Zignoruj, bo bardzo słono zapłacisz

Andrzej Mandel
W przedświątecznym zamęcie znów ktoś próbuje wyłudzić pieniądze.

Oszuści znów próbują wyłudzić pieniądze w bardzo prosty i, niestety, całkiem skuteczny sposób. Znów podszywają się pod komunikat o włączeniu płatnej usługi, by skłonić użytkownika telefonu do wysłania sms-a pod płatny numer.

Usluga POGODYNKA zostala aktywowana. Koszt 1,23 zl/dzień. (z VAT). Aby wylaczyc wyślij SMS o treści TC.NP.STOP na numer 92578 – stwierdza wiadomość od oszustów.

Zrzut ekranuZrzut ekranu Redakcja

SMS za 30 zł

Wiadomość, pomijając brak polskich znaków, wygląda dokładnie tak, jak komunikaty o włączonych usługach, które wciąż można zamówić u operatorów (i nie tylko). Haczyk tkwi w tym, że sms pod numer 92578 będzie kosztował 25 złotych plus VAT, czyli 30,75 zł brutto. I to już wystarczy, by oszuści byli zadowoleni.

Próby wyłudzeń tego typu powtarzają się regularnie. Niestety, szczególnie w przedświątecznym zamęcie, łatwo jest przegapić fakt, że numer do „wyłączenia” usługi jest numerem płatnym. Oszuści liczą na pośpiech i łatwowierność osób, które otrzymają wiadomość o rzekomym włączeniu usługi.

Warto więc pamiętać o tym, by nie reagować natychmiast na tego typu wiadomości, ale dokładnie sprawdzić o co chodzi. Można też zablokować u operatora wszelkie połączenia na numery premium, czyli te o podwyższonej płatności. Każdy operator oferuje taką możliwość.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]