Pod choinką prezent, z którym nie wiesz co zrobić? Wiemy, jak sobie z tym poradzić

Andrzej Mandel
Tradycyjne prezenty bożonarodzeniowe to nie tylko radość z dawania i brania. To czasem również kłopot. Co zrobić z niechcianym podarunkiem?

Świąteczne prezenty, to jedna z piękniejszych tradycji. Jedni obdarowują się symbolicznymi drobiazgami, inni dają sobie nawzajem drogie prezenty. Niezależnie od tego jednak, co sobie, oprócz obecności damy nawzajem na święta, czasem pojawiają się kłopoty.

Pół biedy, jeżeli prezent po prostu jest wadliwy, a „Mikołaj” zachował paragon (lub nam go dał). Można wtedy spokojnie skorzystać z uprawnień wynikających z gwarancji czy po prostu zareklamować produkt i domagać się jego naprawy, wymiany czy obniżenia ceny (albo nawet zwrotu pieniędzy). Takie sytuacje mogą się zdarzyć i zdarzają, z czego nikt nie robi większego problemu.

Jednak co w sytuacji, gdy pod choinką znaleźliśmy prezent bez wad „technicznych”, ale za to jest to, na przykład, sweter w takim wzorze, że wstydzilibyśmy się go założyć nawet po to, by wyjść wyrzucić śmieci. Albo gdy zamiast wymarzonego skandynawskiego kryminału, pod choinką znajdziemy powieść poetycką prozą?

Cztery sposoby na prezentowy kłopot

Po pierwsze, możemy liczyć na dobrą wolę sklepu. Niektóre sieci umożliwiają wymianę lub oddanie nieudanego prezentu. Jednak nie możemy się dziwić, jeżeli zamiast gotówki zobaczymy kartę podarunkową danej sieci. Wymiana lub zwrot pełnowartościowego obiektywnie produktu zależy bowiem tylko od dobrej woli sprzedawcy (o czym co roku przypomina UOKiK).

Po drugie, możemy liczyć na to, że „Mikołaj” prezent kupił przez internet i jeszcze nie upłynął czas na zwrot bez podania przyczyny. Trzeba jednak się wtedy z ofiarodawcą dogadać, by pomógł to zrobić (bo to ofiarodawca ma przecież paragon, oby).

Po trzecie, możemy chwycić za smartfon, zrobić zdjęcia prezentu i umieścić ogłoszenie na którymś z serwisów ogłoszeniowych, Allegro czy na facebookowej grupie. Może uda się nam nietrafiony prezent sprzedać albo, w najgorszym razie, wymienić.

Po czwarte, możemy też prezent oddać potrzebującym. Chętnych na ubrania znajdziemy zapewne bez problemu, jak nie poprzez serwisy ogłoszeniowe czy facebookowe grupy to rozglądając się za organizacjami charytatywnymi. Nietrafione książkowe prezenty zawsze można też oddać do najbliższej biblioteki, trzeba ją tylko znaleźć i liczyć na to, że dany tytuł nie zalega tam w nadmiarze.

Wyrzucić na dno szafy

Jeżeli więc pod choinką znalazł się nietrafiony prezent – nie ma co panikować czy się denerwować. Możliwości zrobienia z nim czegoś ku satysfakcji wszystkich jest sporo.

Zawsze można też wrzucić go na dno szafy i zapomnieć do najbliższych porządków.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Sprawdź również nasz materiał jak wybrać prezent dla żony?

Więcej o: