W 2017 w końcu dało się trochę zarobić na giełdzie. To był najlepszy rok od pięciu lat

Rafał Hirsch
Indeks WIG na warszawskiej giełdzie urósł w 2017 roku o 23 procent. Można więc uznać, że przeciętny giełdowy inwestor powinien kończyć ten rok mniej więcej z takim własnie zyskiem. To dwa razy lepszy wynik niż rok temu i najlepszy od 2012 roku.

WIG w górę o 23 procent

Po kilku latach zdecydowanie gorszej koniunktury polska giełda w końcu zdołała podpiąć się do trwającej na całym świecie hossy. Według danych firmy MSCI, która publikuje indeksy (liczone w dolarach) dla wszystkich giełd świata na odpowiednim stopniu rozwoju, polska giełda w 2017 jest szósta najlepsza na świecie. Przed nami tylko Austria, Wietnam, Kazachstan, Argentyna i Jamajka (wzrost indeksu o ponad 80 procent).

Wzrost o 23 procent w ciągu roku to najlepszy wynik polskiej giełdy od 2012 roku.

Roczne stopy zwrotu głównego indeksu giełdowego w XXI wiekuRoczne stopy zwrotu głównego indeksu giełdowego w XXI wieku dane: GPW, obliczenia własne

Koniec z kilkuletnim marazmem

Ostatnią wielką hossę polska giełda przeżywała zaraz po wejściu kraju do Unii Europejskiej, w latach 2003-2007. Po światowym krachu z 2008 roku, kiedy upadł Lehman Brothers szybko odbiliśmy się w górę w 2009, ale zaraz potem przyszła recesja w strefie euro i znów na giełdzie zarabiało się ciężko.

Do tego w 2013 rząd wbił giełdzie nóż w plecy decyzją o okrojeniu funduszy OFE. Na dodatek w 2015 nastąpiła spora przecena na wszystkich giełdach rozwijających się w związku z tym, żę Fed zaczął podnosić stopy procentowe. Od 2013 do połowy 2016 roku mieliśmy więc na giełdzie głównie marazm i spadki.

Końcówka 2016 była już lepsza, ale dopiero 2017 jest pierwszym pełnym rokiem, w którym mieliśmy wyraźne wzrosty.

Najlepsze spółki

Wśród sześćdziesięciu największych spółek należących do indeksów WIG20 i mWig40 najlepiej wypadł tegoroczny debiutant, czyli spółka Dino – właściciel sieci sklepów spożywczo-przemysłowych. W marcu akcji firmy sprzedawano po 33,5 PLN, a ostatnią sesję w roku zakończyły one na poziomie 78,8 PLN. Czyli ktoś, kto te akcje kupił w ofercie publicznej i nadal je ma, zarobił na nich do tej pory już 135 procent.

Przyczyna aż takich wzrostów jest bardzo fundamentalna. Sklepy takie jak Dino radzą sobie świetnie, bo sprzyja im wzrost dochodów w polskich gospodarstwach domowych. Polacy coraz więcej wydają na zakupy, więc sieci marketów mogą zwiększać swoje zyski, a co za tym idzie także wycenę rynkową. Warto też pamiętać o tym, że na polskiej giełdzie nie ma akcji ani Biedronki, ani Lidla, ani Tesco, czy Carrefoura, więc Dino jest traktowany jako główny reprezentant całej branży.

Zaraz za Dino w tym roku uplasowały się:

- CD Projekt, którego akcje dzięki wciąż ogromnej popularności serii gier o Wiedźminie urosły o 88 procent

- Bank Millennium, który urósł o 74 procent, bo rząd w tym roku na dobre rozstał się z pomysłem przewalutowania kredytów frankowych. Pomysł ten oznaczałby straty w wielu bankach, ale akurat w Millennium byłyby one wyjątkowo poważne. Pomysł zniknął – akcje wyskoczyły w górę.

- Benefit Systems, który zarabiana na tym, że korporacje coraz częściej chcąc zadbać o pracowników oferują im karnety i karty wstępu do miejsc takich jak np. siłownie. Najpopularniejszą tego typu kartę – Multisport – wydaje właśnie Benefit, którego akcje w 2017 urosły o 67 procent.

Co ciekawe, i Dino i CD Projekt to całkowicie prywatny polski kapitał. Głównym właścicielem Benefit jest Amerykanin, ale od lat zawodowo i prywatnie związany z Polską. Kapitał zagraniczny (portugalski) w gronie najlepszych spółek 2017 roku reprezentuje tylko Bank Millennium. Wśród spółek kontrolowanych przez państwo najlepiej w tym roku wypadł PKO BP – akcje poszły w górę o 58 procent.

Oczywiście, jak to zwykle bywa na giełdzie, w 2017 można było na niej także stracić i to sporo. CI Games – producent gier komputerowych, któremu wiedzie się gorzej niż CD Projekt zaliczył spadek aż o 60 procent, a znani polscy eksporterzy tacy jak Forte (meble), czy Amica (sprzęt AGD) przynieśli swoim akcjonariuszom ponad 30 procent straty.

Dlatego zawsze trzeba pamiętać, że inwestowanie na giełdzie zawsze, nawet w tych statystycznie udanych latach, wiąże się z dużym ryzykiem.

Więcej o: