Nowa polityka bagażowa Ryanair już wkrótce. Sprawdź, co się zmienia

Andrzej Mandel
Już mniej niż tydzień został do wprowadzenia nowych zasad przewożenia bagażu w samolotach największego niskokosztowego przewoźnika. Nie wszyscy zabiorą bagaż podręczny na pokład.

Podobnie jak Wizzair, Ryanair wprowadza nowe zasady przewozu bagażu na pokładach swoich samolotów. Nowe zasady wejdą w życie już 15 stycznia i będą stanowiły istotne zmiany. Przede wszystkim nie wszyscy zabiorą ze sobą bagaż podręczny na pokład (więc warto nie pakować urządzeń z bateriami do walizek).

Jedna zmiana już weszła w życie i była powodem do zadowolenia pasażerów – obniżce uległa bowiem opłata za bagaż rejestrowany (ze 150 do 105 zł) przy równoczesnym zwiększeniu jego wagi z 15 do 20 kilogramów.

Co się zmieni od 15 stycznia?

Od poniedziałku 15 stycznia większy bagaż podręczny zabiorą na pokład tylko pasażerowie z pierwszeństwem wejścia (Priority), a więc korzystający z opcji Plus, Flex Plus i Family Plus. Dotyczy to walizki o wymiarach 55x40x20 cm. Oprócz tego będą mogli zabrać mały bagaż o wymiarach 35x20x20 cm. Pasażerowie, którzy nie wykupią pierwszeństwa (usługa, zgodnie z informacjami Ryanair, kosztuje od 24 zł), będą musieli przed odlotem oddać przed bramkami większy bagaż pokładowy, który zostanie przewieziony bezpłatnie w luku bagażowym.

W przypadku odmowy oddania bagażu do luku bagażowego, pasażer nie zostanie wpuszczony na pokład, a koszty biletu nie zostaną mu przez Ryanair zwrócone.

Jak to jest u innych przewoźników?

Podobne zmiany wprowadził niedawno Wizzair. Pasażerowie węgierskiej linii również muszą płacić za prawo do wniesienia dwóch sztuk bagażu podręcznego na pokład. Wizzair nie gwarantuje możliwości przewozu bagażu w kabinie i zastrzega sobie prawo przerzucenia go do luku bagażowego zalecając równocześnie wyjęcie z niego wszystkich wartościowych rzeczy.

W obu liniach bagaż podręczny może ważyć nie więcej jak 10 kg (w przypadku walizki). Dla porównania, bagaż podręczny u polskiego narodowego przewoźnika może standardowo w podstawowych taryfach ważyć do 8 kg. LOT pozwala również na zabranie jednej sztuki bagażu podręcznego plus torbę na laptopa czy torebkę damską/męską. Taryfa Bussines Class pozwala na więcej (2 sztuki do 9 kg każda), a przy lotach międzykontynentalnych również w klasie ekonomicznej można zabrać 2 sztuki bagażu ważące łącznie nie więcej niż 12 kilogramów.

Przed kupnem biletu warto dokładnie sprawdzić, jakie są zasady przewożenia bagażu podręcznego i rejestrowanego u przewoźnika, którego bilet chcemy kupić. Pozwoli to uniknąć niezbyt przyjemnych niespodzianek.

Trzęsienie ziemi w rządzie. Macierewicz, Szyszko i Radziwiłł poza Radą Ministrów