Włosi zbudują kolejny odcinek S6 przez Kaszuby. 10 kilometrów za 325 milionów złotych

Andrzej Mandel
Ekspresowa Trasa Kaszubska powoli się materializuje. Odcinek między Luzinem a Szemudem ma powstać w ciągu 34 miesięcy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę kolejnego odcinka Trasy Kaszubskiej, czyli drogi ekspresowej S6. Między Luzinem a Szemudem drogę wybuduje włoskie konsorcjum firm Societá Italiana per Condotte d’Acqua S.p.A., INSO Sistemi per le Infrastrutture Sociali S.p.A., NDI sp. z o.o., NDI SA. Wiodącym podmiotem w tym konsorcjum jest Societá Italiana per Condotte d’Acqua S.p.A.

S6 - planowany przebiegS6 - planowany przebieg źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Włosi deklarują, że 10,26 kilometrów drogi zaprojektują i zbudują za niecałe 325 mln złotych. Odcinek między Luzinem a Szemudem ma mieć po 2 pasy ruchu i pas awaryjny. Wraz z drogą konsorcjum z Włoch wybuduje też węzeł w Szemudzie.

Czas budowy określono na 34 miesiące, bez miesięcy zimowych (od 15 grudnia do 15 marca). Umowa na budowę zostanie podpisana po upływie 10 dni na ewentualne odwołania (lub też wszczęta będzie procedura odwoławcza). To przedostatni odcinek w tym rejonie, co do którego zapadło rozstrzygnięcie w postępowaniu przetargowym. Do wybrania pozostał jeszcze wykonawca odcinka Bożepole Wielkie – Luzino.

GDDKiA obiecuje 440 km dróg

Na Kaszubach trzeba będzie jeszcze poczekać na zakończenie budowy. Ale w tym roku kierowców czeka sporo nowych dróg. GDDKiA planuje bowiem zakończenie w 2018 roku 440 kilometrów budów stawiając sobie ambitniejsze plany niż w 2017 (366 km).

Powstaną, między innymi, kolejne odcinki autostrady A1 o łącznej długości niemal 20 km, które połączą Blachownię z Zawodziem oraz Woźniki z Pyrzowicami (cała autostrada ma być gotowa w 2022). Pojawią się kolejne odcinki dróg S3 czy S5.

Budowa, rodzącej się w bólach, S7 zbliża się nareszcie do końca. Na koniec 4.kwartału zapowiadane jest ukończenie obwodnicy Radomia, które znacząco skróci czas podróży. Do ukończenia pozostał również odcinek Warszawa-Gdańsk

Szybko posuwa się naprzód także budowa S8 łącząca Białystok ze stolicą. W tym roku gotowe mają być też obwodnice Wałcza, Olsztyna, Kłodzka czy Koszalina.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]