Fiskus dokręcił śrubę wynajmującym mieszkania. Ale chyba się cofnie

Piotr Skwirowski
Zmiana zasad opodatkowania wynajmu mieszkań mocno uderzyła ich właścicieli. Część z nich pewnie nawet jeszcze o tym nie wie. Fiskus doszedł jednak najwyraźniej do wniosku, że nieco się zagalopował, bo przygotował przepisy, które mają przywrócić dawne zasady opodatkowania.

Chodzi o wynajem mieszkań przyjętych w ramach spadku bądź darowizny. Od początku roku obowiązują tu przepisy, które wyłączają prawo amortyzacji takich mieszkań. I tych przejętych w drodze darowizny. Wcześniej można było je amortyzować, czyli wrzucać w ratach w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu płaciło się niższy podatek, bo dzięki kosztom dochód do opodatkowania jest niższy.

Nieoczekiwana zmiana przepisów

Dla osób, które wynajmują takie mieszkania nieoczekiwana i niezapowiadana zmiana przepisów, to duży problem. Ich podatki nagle poszły w górę. Co ciekawe zmiany, która przeszła bez rozgłosu, nie znają nie tylko właściciele wynajmowanych mieszkań, ale też część księgowych.

- Mój mąż odziedziczył mieszkanie po tacie wiosną zeszłego roku. Mamy firmę, postanowiliśmy rozszerzyć zakres jej działalności o wynajem mieszkania. Zrobiliśmy wycenę mieszkania i wraz z kosztami remontu mogliśmy je amortyzować. Co roku w koszty mogliśmy wrzucać 10 proc. wartości mieszkania. I tak przez 10 lat – opowiada nasza czytelniczka, pani Karolina z Warszawy.

Firma, którą prowadzi wraz z mężem, miała dotąd niskie koszty, płaciła więc wysokie podatki. Dzięki kosztom związanym z amortyzacją podatek, który płacą nieco się obniżył. Wszystko to było zgodne z zasadami i jak najbardziej legalne. Ale przepisy się zmieniły.

- Nasz księgowy zaalarmował nas, że z początkiem roku straciliśmy prawo do amortyzacji mieszkania, bo wyłączono taką możliwość w przypadku mieszkań przejętych w spadku – opowiada pani Karolina.

Pytała, co o tym myślą inni księgowi, ale ci najczęściej nie znali nowego przepisu.

Opodatkowanie znacznie mniej korzystne

- Rozważamy odejście od dotychczasowego sposobu rozliczania się z fiskusem, bo w tej sytuacji jest dla nas bardzo niekorzystny. Myślimy o wykreśleniu wynajmu mieszkania z zakresu działalności naszej firmy – mówi nasza czytelniczka.

Chodzi o to, że wraz z mężem opodatkowuje ona dochód z wynajmu w oparciu o skalę podatkową ze stawkami 18 i 32 proc. To zdecydowanie mniej popularny ze sposobów opodatkowania wynajmu. Większość właścicieli wynajmowanych mieszkań rozlicza się z fiskusem w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Wprawdzie nie można tu odliczać żadnych kosztów, ale za to stawka podatku jest znacznie niższa. Wynosi 8,5 proc. liczone od przychodu. Od stycznia doszła też druga stawka, obejmuje jednak tylko to co właściciel z mieszkania (a raczej w tym przypadku kilku mieszkań) zarobi ponad kwotę 100 tys. zł. Od nadwyżki ponad tę kwotę płaci teraz 12,5 proc. podatku ryczałtowego.

Przychód pani Karoliny i jej męża z wynajmowanego mieszkania jest znacznie niższy. Nawet gdyby jednak był wyższy ryczałt byłby dla nich korzystniejszy. – W przypadku ryczałtu płacilibyśmy około 200 zł podatku miesięcznie. Rocznie jakieś 2400 zł. Jeśli, zostaniemy na dotychczasowych zasadach, będzie to dwa razy więcej podatku. Po prostu nam się to nie opłaca. Szkoda tylko czasu, który musieliśmy poświęcić na wszystkie formalności podatkowe – mówi pani Karolina.

Rząd się pomylił? Odkręca tę zmianę przepisów

Dla niej i dla innych osób, które znalazły się w podobnej sytuacji, choć może jeszcze o tym nie wiedzą, mamy dobre informacje. Rząd najwyraźniej zmienił zdanie w sprawie zasad opodatkowania dochodów z wynajmowanych mieszkań. Jest projekt ustawy, która ma na celu przywrócenie starych zasad opodatkowania tych, które obowiązywały do końca zeszłego roku. Krótko mówiąc amortyzacja przejętych w spadku i wynajmowanych mieszkań znów ma być możliwa.

Nowe, ale tak naprawdę stare przepisy, zapisano w projekcie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, w którym poprawek niedopracowanych, przygotowanych w pośpiechu przepisów jest więcej. Są korzystne dla podatników i mają wejść w życie z początkiem marca. Rząd przyjmie projekt najpewniej na początku lutego. Potem trafi on do parlamentu.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (27)
Fiskus dokręcił śrubę wynajmującym mieszkania. Ale chyba się cofnie
Zaloguj się
 • kaczkowski12

  Oceniono 8 razy 6

  Czytajcie artykuł ze zrozumieniem,tu nie chodzi w zasadzie o sposób rozliczania,a o trwałość i poprawnośc stanowionych
  przepisów.

 • gorillaglu

  Oceniono 5 razy 5

  W polsce brakuje mieszkań na wynajem, żeby 20-30latki nie siedziały na garnuszku rodziców..więc uczyńmy wynajem mniej opłacalnym!

 • shawmut

  Oceniono 1 raz 1

  rząd się pomylił? zdziwienie?

 • 1docentpj

  Oceniono 3 razy 1

  Jeżeli fiskus szuka kasy, nie się przyjrzy warsztatom samochodowym sprowadzającym auta. Mechanizm jest prosty, docelowy klient kupuje uszkodzone auto na zachodzie Warsztat je mu naprawia, kupując części na faktury. Klient po naprawie płaci za robociznę i części mechanikowi do ręki. Ten uzyskuje nieopodatkowany przychód (brak jakichkolwiek dokumentów), średnio 5 000 od furki a dodatkowo odlicza sobie vat z faktur o ile ma jakieś udokumentowane przychody z innych działań warsztatu.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 1 raz 1

  Jak ktoś odziedziczył mieszkanie - to owszem, przywracają stare przepisy. Ale jeśli dostał w darowiźnie - to może tylko kontynuować amortyzację. Czyli jeśli darczyńca nie amortyzował, to obdarowany NIE MOŻE amortyzować - doczytajcie przepis!

 • oczynek

  0

  przydałby się Update czy coś się zmieniło w tej sprawie, kwartał się kończy i nie wiadomo jak to rozliczyć

 • grzespelc

  Oceniono 5 razy -1

  Nie rozumiem, po co taka troska o rentierów. Jak ktoś nie poniósł kosztów nabycia, to nie powinien mieć prawa do amortyzacji. i Żadnych ryczałtów. Niech płacą uczciwe podatki, tak jak ci, którzy pracują, a nie kasa za nic i jeszcze podatku prawie zero. Bardziej się opłaca odziedziczyć majątek niż uczciwie pracować i zarobić. To jest chore. Jeżeli tak dalej będzie, to ten kraj się nie będzie rozwijał.

 • strzykwa5

  Oceniono 5 razy -1

  Jedno mieszkanie po rodzicach można wrzucić na swoją firmę i amortyzować? Dobre.

 • owrank

  Oceniono 5 razy -3

  Odziedziczone gdzie amortyzacja jest liczona na podstawie rzetelnego operatu wykonanego przez certfikowanego rzeczoznawcę to prosze bardzo ale przy darowiznach wartość czesto jest celowo zawyżana po to żeby amortyzacja była jak najwyższa i tu jest potężne pole do nadużyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX