Fiskus dokręcił śrubę wynajmującym mieszkania. Ale chyba się cofnie

Piotr Skwirowski
Zmiana zasad opodatkowania wynajmu mieszkań mocno uderzyła ich właścicieli. Część z nich pewnie nawet jeszcze o tym nie wie. Fiskus doszedł jednak najwyraźniej do wniosku, że nieco się zagalopował, bo przygotował przepisy, które mają przywrócić dawne zasady opodatkowania.

Chodzi o wynajem mieszkań przyjętych w ramach spadku bądź darowizny. Od początku roku obowiązują tu przepisy, które wyłączają prawo amortyzacji takich mieszkań. I tych przejętych w drodze darowizny. Wcześniej można było je amortyzować, czyli wrzucać w ratach w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu płaciło się niższy podatek, bo dzięki kosztom dochód do opodatkowania jest niższy.

Nieoczekiwana zmiana przepisów

Dla osób, które wynajmują takie mieszkania nieoczekiwana i niezapowiadana zmiana przepisów, to duży problem. Ich podatki nagle poszły w górę. Co ciekawe zmiany, która przeszła bez rozgłosu, nie znają nie tylko właściciele wynajmowanych mieszkań, ale też część księgowych.

- Mój mąż odziedziczył mieszkanie po tacie wiosną zeszłego roku. Mamy firmę, postanowiliśmy rozszerzyć zakres jej działalności o wynajem mieszkania. Zrobiliśmy wycenę mieszkania i wraz z kosztami remontu mogliśmy je amortyzować. Co roku w koszty mogliśmy wrzucać 10 proc. wartości mieszkania. I tak przez 10 lat – opowiada nasza czytelniczka, pani Karolina z Warszawy.

Firma, którą prowadzi wraz z mężem, miała dotąd niskie koszty, płaciła więc wysokie podatki. Dzięki kosztom związanym z amortyzacją podatek, który płacą nieco się obniżył. Wszystko to było zgodne z zasadami i jak najbardziej legalne. Ale przepisy się zmieniły.

- Nasz księgowy zaalarmował nas, że z początkiem roku straciliśmy prawo do amortyzacji mieszkania, bo wyłączono taką możliwość w przypadku mieszkań przejętych w spadku – opowiada pani Karolina.

Pytała, co o tym myślą inni księgowi, ale ci najczęściej nie znali nowego przepisu.

Opodatkowanie znacznie mniej korzystne

- Rozważamy odejście od dotychczasowego sposobu rozliczania się z fiskusem, bo w tej sytuacji jest dla nas bardzo niekorzystny. Myślimy o wykreśleniu wynajmu mieszkania z zakresu działalności naszej firmy – mówi nasza czytelniczka.

Chodzi o to, że wraz z mężem opodatkowuje ona dochód z wynajmu w oparciu o skalę podatkową ze stawkami 18 i 32 proc. To zdecydowanie mniej popularny ze sposobów opodatkowania wynajmu. Większość właścicieli wynajmowanych mieszkań rozlicza się z fiskusem w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Wprawdzie nie można tu odliczać żadnych kosztów, ale za to stawka podatku jest znacznie niższa. Wynosi 8,5 proc. liczone od przychodu. Od stycznia doszła też druga stawka, obejmuje jednak tylko to co właściciel z mieszkania (a raczej w tym przypadku kilku mieszkań) zarobi ponad kwotę 100 tys. zł. Od nadwyżki ponad tę kwotę płaci teraz 12,5 proc. podatku ryczałtowego.

Przychód pani Karoliny i jej męża z wynajmowanego mieszkania jest znacznie niższy. Nawet gdyby jednak był wyższy ryczałt byłby dla nich korzystniejszy. – W przypadku ryczałtu płacilibyśmy około 200 zł podatku miesięcznie. Rocznie jakieś 2400 zł. Jeśli, zostaniemy na dotychczasowych zasadach, będzie to dwa razy więcej podatku. Po prostu nam się to nie opłaca. Szkoda tylko czasu, który musieliśmy poświęcić na wszystkie formalności podatkowe – mówi pani Karolina.

Rząd się pomylił? Odkręca tę zmianę przepisów

Dla niej i dla innych osób, które znalazły się w podobnej sytuacji, choć może jeszcze o tym nie wiedzą, mamy dobre informacje. Rząd najwyraźniej zmienił zdanie w sprawie zasad opodatkowania dochodów z wynajmowanych mieszkań. Jest projekt ustawy, która ma na celu przywrócenie starych zasad opodatkowania tych, które obowiązywały do końca zeszłego roku. Krótko mówiąc amortyzacja przejętych w spadku i wynajmowanych mieszkań znów ma być możliwa.

Nowe, ale tak naprawdę stare przepisy, zapisano w projekcie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, w którym poprawek niedopracowanych, przygotowanych w pośpiechu przepisów jest więcej. Są korzystne dla podatników i mają wejść w życie z początkiem marca. Rząd przyjmie projekt najpewniej na początku lutego. Potem trafi on do parlamentu.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: