Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną. Jest decyzja rządu. Ma być więcej inwestycji

Robert Kędzierski
Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju chce zmian w sposobie udzielania pomocy publicznej inwestorom. Specjalne zwolnienia podatkowe będą mogły być udzielane w całej Polsce, a nie, jak jest teraz, tylko w specjalnych strefach ekonomicznych.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ma nowy pomysł na przyciągnięcie inwestycji do Polski. Przedstawiło projekt ustawy, która zwiększa możliwości udzielania pomocy publicznej. Nie będzie ona ograniczona terytorialnie tak jak obecnie, do 14 specjalnych stref ekonomicznych. Ulgi w podatkach, przez 10, a nawet 15 lat, będą mogli uzyskać inwestujący w całym kraju.

Wsparcie również dla małych i średnich firm

Warunki uzyskania pomocy będą uzależnione m. in. od stopy bezrobocia w powiecie, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Procedura udzielania pomocy ma być dostosowana do wielkości przedsiębiorstwa, co może ułatwić rozwój mniejszym firmom. Ustawa jest bowiem skierowana do segmentu Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MMŚP). Ma to zwiększyć napływ inwestycji do rejonów słabiej rozwiniętych, które na obecnym etapie rozwoju nie są w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom dużych inwestorów, jak np. infrastruktura czy dostępność zasobów ludzkich.

Projekt zakłada też, że przedsiębiorcy nie będą musieli też przechodzić długiej i drogiej procedury zmiany granic specjalnych stref ekonomicznych. Oznacza to ułatwienie rozbudowy obecnych fabryk, magazynów czy innych obiektów. 

Inne kraju regionu już stosują takie zachęty

Ministerstwo Rozwoju twierdzi, że strefy okazały się niewystarczającym instrument pobudzającym inwestycje. Poza tym, zgodnie z obecnymi przepisami, SSE mogą funkcjonować do końca 2026 roku. Zmiana tej daty jest możliwa, jednak z punktu widzenia inwestora zmiany powodują niepewność co do długości okresu, w którym może wykorzystać przysługującą mu pomoc publiczną.

Nowe zasady wspierania inwestorów mają prowadzić do bardziej zrównoważonego rozwoju. 

Czytaj też: Niemcy wybrali Polskę. To u nas powstanie bardzo ważna fabryka. 

Zmiany w przepisach są też konieczne z innego powodu. Korzyści dla inwestorów obejmujące całe terytorium kraju wprowadziły już Czechy, Węgry, Słowacja. A to sprawia, że dla inwestorów zagranicznych są bardziej atrakcyjne niż Polska. 

Według Ministerstwa Rozwoju po wejściu w życie nowej ustawy inwestycje może rozpocząć nawet 12 tys. przedsiębiorców. Projekt nowej ustawy został przygotowany w oparciu o konsultacje z inwestorami oraz zarządami SSE. 

Jak informuje Puls HR w Strefach powstało w zeszłym roku 14 tys. nowych miejsc pracy.

***

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: