Biedronka na dworcu otwarta w niedziele z zakazem handlu? PIP twierdzi, że jest taka możliwość

Zakaz handlu w niedziele sprawia problemy z interpretacją. Z wypowiedzi przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że sklepy takie jak Biedronka w jednym przypadku będą mogły działać. Co na to sama sieć?

Zakaz handlu w niedziele wśród klientów sklepów wywołuje wiele emocji, z kolei przedsiębiorcy mają wiele obaw dotyczących tego, jak powinni interpretować przepisy. Miejscami są one nieprecyzyjne, a to głównie z powodu długiej listy wyjątków. Jest ich dokładnie 32, a jeden z przykładów to dworce.

Biedronka na dworcach będzie mogła działać?

Wątpliwości dotyczące handlu na dworcach próbowali wyjaśniać przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy. Na pytanie, czy "sklepy spożywcze typu Biedronka"  na terenie dworców, będą mogły działać w niedziele objęte zakazem, Anna Martuszewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, odpowiedziała:  "przyjmiemy, że tak" - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą, dozwolony jest handel w placówkach handlowych na dworcach "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych".

Handel na dworcach to jeden z wyjątków od zakazuHandel na dworcach to jeden z wyjątków od zakazu źródło: Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Zakaz handlu w niedziele i problemy z interpretacją

Nie wiadomo do końca, co dokładnie można zaliczyć do bezpośredniej obsługi podróżnych. Na terenie dworców działa wiele punktów handlowych, w tym także sklepy dużych sieci, na przykład Biedronka. Pojawiały się nawet takie pomysły (czysto teoretyczne wprawdzie), by takie placówki wpuszczały klientów za okazaniem biletu na podróż.

Na tej samej konferencji przedstawiciele PIP przyznali, że w wielu wypadkach kwestię dotyczącą tego, czy działalność handlowa danego sklepu na dworcu dotyczy bezpośredniej obsługi podróżnych, będzie trzeba rozstrzygać indywidualnie. Nie jest to zapewne wyjaśnienie, na jakie liczyli przedsiębiorcy, bo oznacza, że część z nich, otwierając swój sklep w niedzielę, będzie ryzykować kontrolą PIP i w konsekwencji potencjalnie negatywnym rozstrzygnięciem sprawy. Skąd zatem założenie PIP, że sklepy takie jak Biedronka będą mogły prowadzić działalność na dworcach? Poprosiliśmy więc Państwową Inspekcję pracy o szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.

- Na wspomnianej konferencji prasowej pytania dziennikarzy dotyczyły możliwości prowadzenia handlu m.in. przez konkretny sklep należący do sieci "Biedronka", zlokalizowany na Dworcu Centralnym w Warszawie - informuje rzecznik prasowy PIP. - W tym wyraźnie określonym i zbadanym przypadku nie ma wątpliwości, że placówka ta jest zlokalizowana bezpośrednio w hali dworca i jej działalność może być uznana za służącą obsłudze podróżnych. Na tej podstawie nie można jednak przyjąć, że wszystkie sklepy należące do tej sieci położone na innych dworcach lub w ich pobliżu mogą prowadzić handel w niedzielę - dodaje rzecznik.

Biedronka: Nie interesuje nas obchodzenie prawa

Poprosiliśmy też o komentarz Jeronimo Martins, właściciela Biedronki. - Od początku mówiliśmy, że nie interesuje nas obchodzenie prawa, absolutnym priorytetem są dla nas oczekiwania zakupowe naszych klientów, a decyzje dotyczące szczegółów organizacji pracy naszych sklepów po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele będziemy podejmować po dokładnej analizie konkretnych przypadków. To podejście oparte na trzech filarach dalej konsekwentnie stosujemy, a stosowne analizy trwają - odpowiedział nam Arkadiusz Mierzwa, Kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska.

Sieć poinformowała już wcześniej, jak zamierza przygotować się do zwiększonego ruchu w dni bezpośrednio poprzedzające niedziele objęte zakazem handlu. To między innymi wydłużenie pracy sklepów (niektóre będą czynne nawet do 23.00) i zwiększenie liczby pracowników w piątki i soboty.

Pisaliśmy o tym tutaj: Biedronka: Jesteśmy przygotowani na wolne niedziele. Sklepy czynne dłużej, więcej kas

Problematyczne galerie przy dworcach

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy odnieśli się także do połączonych z dworcami PKP galerii handlowych. Ich zdaniem, można ustalić jasno granice dworca i "co do zasady" takie galerie częścią dworca nie są. Co znaczy, że oczywiście mogą być otwarte, ale handel w nich będzie mógł odbywać się tylko w placówkach, których nie obejmuje zakaz - jak apteki, punkty gastronomiczne czy kina - podobnie jak we wszystkich innych galeriach handlowych.

Czytaj też: Umowy najmu masowo do zmiany. Jak obejść zakaz handlu? Rusza zabawa w kotka i myszkę

Widać wyraźnie, że zapis dotyczący dworców sprawia spore problemy. PIP wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowała wcześniej interpretację ustawy. Znajdują się w niej odpowiedzi na wiele pytań przedsiębiorców, w tym rozwianie wątpliwości dotyczących show roomów. Kwestia handlu na dworcach jest tam tylko ogólnie opisana:

"Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, dworzec jest to miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych.Przy stosowaniu wyłączenia z art. 6 ust. 1 pkt 13 ustawy należałoby kierować się przede wszystkim funkcją jaką pełni dworzec, którą jest obsługa podróżnych (funkcji takiej nie pełnią placówki handlowe usytuowane w galeriach handlowych znajdujących się przy dworcach)."

Pierwszą niedzielą objętą zakazem w ramach nowych przepisów będzie ta z 11 marca. Zgodnie z ustawą, w tym roku wszystkie sklepy będą mogły normalnie działać w dwie niedziele w miesiącu. Do tego dochodzą jednak jeszcze inne zasady, a także dni świąteczne i ten kalendarz jest nieco bardziej skomplikowany:

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.plWięcej o:
Komentarze (31)
Biedronka na dworcu otwarta w niedziele z zakazem handlu? Dopuszcza to Państwowa Inspekcja Pracy. Mamy komentarz sieci
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 13 razy 13

  głupia wojna RELIGIJNA

  nawiedzonym misjonarzom polecam wyjazd do Afryki i odstosunkowanie sie od Polaków

 • gdsta

  Oceniono 9 razy 7

  szczyty głupoty despotycznych władców;
  wyobrażacie sobie wszystkie przygraniczne miejscowości gdzie ludzie robią zakupy?
  ktoś jedzie z Rzeszowa na prom i nie może w Świnoujściu zrobić zakupów? ma wlec to przez cały kraj w upale , w załadowanym samochodzie, wyobraźcie sobie podróżujących stale, czy zawodowych kierowców? to jeden z dziewiątek przykładów jak utrudnić życie i klientom i sklepom;
  studenci zjeżdżający do miast akademickich wieczorem w niedziela nic nie kupią, dopiero po zajęcich w poniedziałek itd itd
  a co z ludźmi, którzy jeżdżą na zakupy do odległych miast, bo w ich miejscowości nie ma marketu ani jednego? przecież dlatego widać natężenie ruchu w sobotę, niedzielę, bo ludzie liczą się z groszem i czasem;
  trzeba chcieć zrobić na złość by wymyślić takie utrudnienia;
  oczywiście studenci i uczniowie dorabiający w handlu w weekendy też mają pozamiatane;

  tak łatwo zrobić ludziom na złość trując, że to dla ich dobra

 • mirarob

  Oceniono 3 razy 3

  idiotyzm

 • T. S.

  Oceniono 2 razy 2

  To samo dotyczy marketu Carrefour na Dworcu Wileńskim w Warszawie.
  :

 • 0

  Dalej właźcie obcemu kapitałowi w tyłek bez mydła. Molochy nie płacące podatków. Polskie markety, to mini markety. A pomyśleliście, że wreszcie osiedlowe sklepiki ruszą, że złotówka zostanie w kraju, a nie poza??? Niedziela wolna, a wy zachowujecie się jak niepełnosprawni, którzy nie potrafią zrobić zakupów w tygodniu....Wstyd!!! Tak dla przypomnienia:Portugalia-Biedronka, Francja-Carrefour,Intermarche, Real, Auchan,E.lecter, Wielka Brytania-Żabka, Tesco, Freshmarket, Danie-Netto, Niemcy-Lidl, kaufland, Aldi, Polska-Społem, Lewiatan,Delikatesy, Polo, Stokrotka, Piort i Paweł,Alma. O i nawet mamy rodzynka..Cypr-Małpka Express. No jestem pod wrażeniem. Polskie markety, to po prostu zwykłe sklepiki.

 • Krystyn Krystian

  0

  To Poska , i pokrętne przepisy . Można je interpretwać dowolnie. W naszym kraju nawet nie jest pewne czy czarne jest czarne , czy białe .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX