Mieszkańcy Szwajcarii owijają lodowce w koce. Wszystko po to, aby zapobiec ich topnieniu

Od ośmiu lat, każdego lata mieszkańcy Alp Szwajcarskich owijają Lodowiec Rodanu w koce. Białe płótna odbijają światło słoneczne od lodowca, co minimalizuje jego topnienie.

Szwajcarski glacjolog David Volken jest zdania, że metoda przynosi zamierzony skutek. W rozmowie z agencją France-Presse przyznał, że koce mogą ograniczyć sezonowe topnienie nawet o 70 proc.

Lodowiec Rodanu jest popularnym celem turystów, gwałtownie topniał w ciągu ostatnich dekad. Jego ubytek obserwuje się od XIX wieku, w ciągu 120 lat lodowiec stracił na długości około 1300 m. To efekt podnoszenia się średniej temperatury na Ziemi.

Szwajcarzy pozwalają też turystom zajrzeć do wnętrza lodowca. Co roku drążony jest w nim tunel, który umożliwia zwiedzającym spacer jego wnętrzem. Pod lodowcem znajduje się źródło rzeki Rodan. Lodowiec Rodanu położony jest na wysokości 1753 m n.p.m. w Alpach Urneńskich w szwajcarskim kantonie Valais.

 

Radykalne akcje

Podobne akcje „otulania” lodowców obserwuje się także w innych miejscach, we Włoszech i w Niemczech, na Zugspitze, najwyższym górskim szczycie tego kraju. Jason Box, glacjolog z Geological Survey w Danii, przykrywał partie lodu w Grenlandii materiałem odblaskowym już w 2009 roku.

Na corocznym spotkaniu European Geosciences Union, naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie zaproponowali, by na szwajcarskim lodowcu Morteratsch rozpylać sztuczny śnieg, który miałby odbijać światło słoneczne.

Pojawiają się też bardziej radykalne pomysły. Badacze sugerują na przykład wylewanie strumieni morskiej wody na Ocean Arktyczny w zimie czy budowę platform pod wodą, które podparłyby szczególnie wrażliwe pokrywy lodowe od dołu.

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (40)
Topniejące lodowce w Szwajcarii. Mieszkańcy walczą
Zaloguj się
 • elbertson

  Oceniono 21 razy 15

  przecież wystarczy że wszyscy odkręcimy krany z zimną wodą , zimna woda poleci do rzeki
  z rzeki do morza
  z morza do oceanu
  i schłodzimy Arktyke i Antarktydę i znowu będzie zimno jak trzeba

 • popieramkukiza

  Oceniono 8 razy 4

  Od VI do XIII wieku klimat był w Polsce cieplejszy niż w wieku XX. Ocieplenie XXI w. dopiero zaczyna przywracać nam podobne warunki klimatyczne, jak w średniowieczu, ale wciąż jeszcze ich nie osiągnęliśmy. "Ślady pozostawione przez lodowce w minionych erach geologicznych dowodzą, że na naszej planecie w ciągu ostatnich dwóch miliardów lat było pięć epok lodowych a szósta trwa jeszcze w tej chwili. Żyjemy zatem w epoce lodowej, o czym szczególnie powinni pamiętać ci, którzy boją się ocieplenia. Epoki zlodowacenia trwały po kilkadziesiąt milionów lat, czyli w sumie nie więcej niż 10-20% w historii Ziemi i były przedzielone długimi okresami ociepleń. W okresach ociepleń Ziemia była całkowicie wolna od lodu nawet w okolicach okołobiegunowych a średnia temperatura była znacznie wyższa od obecnej. Na przykład świat dinozaurów był tropikalnie ciepły, z temperaturą o 10 st. C wyższą od panującej obecnie.
  Nie znamy niestety przyczyn zmian klimatu i nie wiemy, dlaczego na Ziemi epoki lodowe występują na przemian z okresami ciepłymi. Póki nie poznamy czynników decydujących o naturalnych zmianach klimatu, to żadne prognozy klimatyczne nie będą mogły być poważnie traktowane, nie wyłączając prognoz opartych na domniemanym efekcie cieplarnianym, spowodowanym przez wzrost stężenia dwutlenku węgla w powietrzu.

 • wojtem

  Oceniono 4 razy 4

  A dlaczego nikt nie wpadl na pomysly aby zaslonc Slonce? Rozpiac stare przescieradla wokol Slonca i sie ochlodzi

 • x25s

  Oceniono 4 razy 4

  "Lodowiec Rodanu położony jest na wysokości 1753 m n.p.m" - no nie zupełnie. Na tej wysokości i dlatego tak precyzyjnie się podaje, jest źródło Rodanu a sam lodowiec zaczyna się znacznie wyżej.

 • wujek_extrema

  Oceniono 10 razy 4

  A unas w tym samym czasie wzuca sie kolejna szufle smieci do pieca bo sie troche w chacie oziebilo. Polscy ekolodzy nie wierza w ocieplenie klimatu bo wczoraj znow byl przymrozek

 • byrcyn11

  Oceniono 5 razy 3

  A jakby tak malować śnieg na biało ?! ;)

 • stanislaw.kupiec

  Oceniono 3 razy 3

  Pomalować wszystko co się da na biało ekologiczną farbą z ołowiu

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 2

  Jakie to uroczo nonsensowne.
  Tzn. może ratowanie atrakcji turystycznej ma sens, bo ratowanie bryły lodu nie ma żadnego sensu ekologicznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX