Przedstawiciele TVP zapowiadali w sierpniu ubiegłego roku, że kanały Telewizji Polskiej pojawią się na darmowym ósmym multipleksie na początku tego roku. Mówili wtedy, że jednym z takich kanałów mógłby być TVP Sport w wersji HD, który miałby ruszyć w lutym, przy okazji igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. Jednak potem termin się przesuwał, a ostatnio prezes Jacek Kurski mówił już o drugiej połowie 2018 r.
Wygląda jednak na to, że Telewizja Polska musi pospieszyć się z decyzją. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pozytywnie rozpatrzyła wniosek prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej "w sprawie uzgodnienia projektu sentencji decyzji o zmianie rezerwacji częstotliwości w zakresie audiowizualnych składników multipleksu nr 8 (MUX 8), dokonanej na rzecz spółki EmiTel Sp. z o.o." Zmiana w projekcie dotyczy daty – pojawia się tam zastrzeżenie dotyczące 30 kwietnia.
Fragment decyzji KRRiT źródło: krrit.gov.pl
To oznacza, że TVP ma czas do końca kwietnia na rozpoczęcie negocjacji z operatorem multipleksu, czyli firmą Emitel, w sprawie wejścia na MUX 8. Jeśli tego nie zrobi, KRRiT "rozpocznie otwarte postępowanie koncesyjne na wolne miejsca na tym multipleksie".
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała się postawić taki warunek, bo TVP zbyt długo nie podejmowała działań w tej sprawie. "W ocenie KRRiT, w interesie odbiorców bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, a także nadawców już obecnych na multipleksie MUX 8, jest pełne wykorzystanie zasobów technicznych tego multipleksu" – uzasadnia Rada swoją decyzję. Wejście tak dużego nadawcy, jak TVP, mogłoby pomóc rozreklamować multipleks wśród widzów, na czym zyskałyby wszystkie obecne na nim kanały.
O miejsca na multipleksie ósmym walczyło wiele podmiotów. Łącznie złożono 24 wnioski o koncesje. Ostatecznie obecne są na nim kanały Zoom TV (Cable Television Networks & Partners), Nowa TV (ZPR Media), WP (Wirtualna Polska) i Metro (na początku Agora, teraz Discovery Polska), które rozpoczęły nadawanie pod koniec 2016 roku. TVP ma możliwość uruchomić trzy kanały w jakości SD albo jeden w SD i jeden w HD.
Jak podawały wirtualnemedia.pl w styczniu, prezes TVP Jacek Kurski mówił, że trwają negocjacje stawek z Emitelem i podkreślał, że Telewizja Polska byłaby na tym multipleksie "game-changerem". TVP ma mieć zastrzeżenia między innymi do jakości sygnału.
KRRiT podaje w swoim komunikacie, że Rada Nadzorcza TVP podtrzymuje chęć wejścia na MUX 8. Zapewnia też, że TVP "prowadzi intensywne prace przygotowawcze nad przystąpieniem do negocjacji ze spółką EmiTel".
Kanały nadawane na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej można oglądać bezpłatnie, dzięki zwykłej antenie. Dla części odbiorców konieczna jest zmiana ustawień anteny lub jej wymiana. Według Emitela, zasięg sieci MUX 8 obejmuje przeważającą większość kraju, około 90 proc.
+++