Polska sieć sklepów przejęta przez Litwinów. Sukces wezwania na Emperię, właściciela marketów Stokrotka

Litewska Maxima Grupe podała, że udało się wezwanie na akcje Emperii. Polska spółka czekała na inwestora, choć proces przejęcia odbywał się nie bez przeszkód.

Sieć Stokrotka z nowym właścicielem

W wezwaniu Maxima Grupe na akcje Emperia Holding złożono zapisy na sprzedaż 11 559 259 akcji, czyli 93,7 proc. wszystkich udziałów w spółce. To znaczy, że wezwanie się udało i Emperia pozyskała inwestora. Jak podaje litewska grupa, wartość transakcji to około 276 mln euro. Maxima będzie teraz największym prywatnym inwestorem z kapitałem litewskim w Polsce.

Z przeszkodami, ale się udało

Wezwanie ogłoszono w listopadzie ubiegłego roku. Maxima chciała kupić akcje dające 100 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu po 100 zł za sztukę. Zapisy zaczęły się w grudniu i pierwotnie miały zakończyć w lutym. Nie przebiegało jednak gładko. Firmy długo czekały na zgodę UOKiK na przejęcie, który uznał sprawę za bardziej skomplikowaną i skierował do tak zwanego drugiego etapu.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Bardzo pod górkę z przejęciem właściciela Stokrotki. Najpierw zaskarżone zmiany w statucie, teraz decyzja UOKiK

Ostatecznie UOKiK 5 kwietnia wreszcie wydał zgodę, tłumacząc, że po przeprowadzeniu analizy uznał, że nie ma zagrożenia dla konkurencji w tym segmencie rynku, w którym działają Stokrotki – czyli tzw. marketów blisko domu.

- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że na żadnym z lokalnych rynków nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Po przejęciu Emperii, Maxima Grupe będzie musiała w dalszym ciągu rywalizować z innymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że konsumenci nadal będą mieli duży wybór sklepów blisko domu. Zarówno tych dużych, jak i tradycyjnych – mówił wtedy wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Stokrotek będzie coraz więcej

Przejęcie Emperia Holding zostanie sfinalizowane 18 kwietnia. Należąca do spółki sieć Stokrotka ma 437 marketów, co zapewnia 20 proc. udziału w rynku sklepów blisko domu. Przy okazji publikacji wyników za 2017 rok prezes Emperii Dariusz Kalinowski mówił, że spółka planuje otworzyć w tym roku 120 sklepów – w poprzednim zwiększyła ich liczbę o 77. Przychody Emperii w 2017 roku przekroczyły 2,57 mld zł, a zysk netto 35 mln zł.

Maxima Grupe jest już w Polsce obecna – niektórzy zapewne znają ją z sieci sklepów Aldik, a także Sano. W krajach bałtyckich działa pod marką Maxima, a w Bułgarii T-Market.

+++

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: