Komunikat oznacza, że Grupa Azoty Puławy może już dostarczać dwutlenek węgla do obu największych światowych producentów napojów gazowanych. The Coca Cola Company od dawna już zaopatrywała swoje zakłady w Polsce (a także na Litwie) w produkowany przez Puławy gaz.
- Akredytacja pozwoli naszej Spółce dostarczać dwutlenek węgla do całej Pepsi, w tym do dwóch zakładów produkcyjnych w Polsce - w Michrowie i Żninie. Łączne zapotrzebowanie kształtuje się na poziomie 6-7 tys. ton CO2 rocznie - chwali się w komunikacie spółka.
Dodatkowo gaz z Puław może też trafiać na lukratywny rynek butli, które używane są do gazowania napojów w automatach. Z automatów tego typu korzysta każdy, kto bierze napój w sieciach takich jak np. KFC. Możliwości produkcyjne CO2 Grupy Azoty Puławy wynoszą około 70 tysięcy ton rocznie.
Grupa Azoty Puławy najlepiej znana jest przeciętnemu Polakowi jako producent nawozów sztucznych. Tymczasem dla tej firmy z ponad 50-letnimi tradycjami, to tylko jeden z wielu, choć znaczący, segmentów działalności. Grupa Azoty jest trzecim na świecie i pierwszym w Europie producentem melaminy - surowca używanego przy wytwarzaniu klejów, fabr, lakierów oraz laminatów i płyt drewnopodobnych oraz przy produkcji tworzyw sztucznych, szczególnie dla przemysłu elektrotechnicznego (4,3 proc. światowej, 19,6 proc. europejskiej oraz 100 proc. polskiej produkcji). Jest także jedynym w Polsce producentem saletry potasowej i nadtlenku wodoru. W Puławach produkowany jest poza tym kaprolaktam, ważny surowiec dla przemysłu tekstylnego czy motoryzacyjnego.
Historia puławskich zakładów faktycznie zaczęła się jednak od nawozów sztucznych. W grudniu 1960 roku ówczesne władze PRL zdecydowały o umieszczeniu właśnie w Puławach nowego zakładu produkującego nawozy sztuczne. Produkcję rozpoczęto w 1966 roku. W latach 70-tych rozszerzono profil o produkcję kaprolaktamu czy melaminy.
W 2017 roku cała grupa kapitałowa osiągnęła przychody w wysokości 3,416 mld zł.