USA i Chiny wstrzymały ogień w wojnie handlowej. Dolar drożeje, ropa naftowa też w górę

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin ogłosił zawieszenie broni w sporze handlowym między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Rynki zareagowały, między innymi wyraźnym umocnieniem dolara, także wobec złotego.

Zawieszenie broni w wojnie handlowej

Amerykański sekretarz skarbu, który był głównym negocjatorem w rozmowach z Chińczykami, powiedział w telewizji Fox News, że wojna handlowa między Waszyngtonem a Chinami została wstrzymana. Dokładnie oznacza to, że wstrzymane zostaną zapowiadane wcześniej cła – do czasu, aż oba kraje wprowadzą w życie wypracowane wcześniej porozumienie.

Wstępne porozumienie handlowe osiągnięto w sobotę. Zgodnie ze wspólnym oświadczeniem, obie strony mają kontynuować rozmowy w sprawie zwiększenia przez Chiny importu z USA surowców energetycznych i towarów rolnych, co powinno zmniejszyć deficyt USA w handlu z Chinami, sięgający 335 mld dolarów rocznie. Oświadczenie nie zawiera żadnych kwot. Wcześniej Reuters podawał, że Chiny miały zgodzić się zredukować swoją nadwyżką handlową z USA o 200 mld dolarów, ale Pekin zaprzeczył tym doniesieniom.

Dolar drożeje

Na słowa Stevena Mnuchina o zwieszeniu broni rynki akcji zareagowały w poniedziałek rano wzrostami. Efekt widać też było na rynku walutowym - umacniał się dolar. Indeks dolarowy, czyli notowania amerykańskiej waluty wobec sześciu głównych walut (euro, jena, funta brytyjskiego, dolara kanadyjskiego, szwedzkiej korony i franka szwajcarskiego) był na najwyższym poziomie od pięciu miesięcy.

Indeks dolarowy najwyżej od 5 miesięcyIndeks dolarowy najwyżej od 5 miesięcy źródło: investing.com

Dolar umacniał się też wobec złotego. Kurs przebił poziom 3,67 zł. Za dolary musimy płacić najwięcej od listopada ubiegłego roku.

Notowania dolara amerykańskiego wobec złotegoNotowania dolara amerykańskiego wobec złotego źródło: investing.com

W ślad za dolarem drożała też ropa naftowa. Ropa Brent, czyli europejska, utrzymywała się w okolicach 79 dolarów za baryłkę, amerykańska WTI kosztowała ponad 71 dolarów za baryłkę. To poziomy najwyższe od 3,5 roku.

Notowania ropy naftowej typu BrentNotowania ropy naftowej typu Brent źródło: investing.com

Notowania ropy naftowej typu WTINotowania ropy naftowej typu WTI źródło: investing.com


Oczywiście, słowa Stevena Mnuchina nie są jedynym powodem tych zwyżek. W przypadku ropy naftowej notowania od pewnego czasu podbija na przykład głęboki kryzys w Wenezueli, a wcześniej zerwanie przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem.

Dolar jest silny także między innymi dzięki polityce amerykańskiego banku centralnego. Dodatkowo, na euro ciąży niepewność związana ze zmianami we włoskiej polityce (rząd utworzą tam dwie partie: populistyczna i skrajnie prawicowa), a na złotym odbija się negatywny sentyment inwestorów do walut rynków wschodzących. Najmocniej uderza to w turecką lirę, ale przy okazji „obrywa” też nasza waluta.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]