W czwartek 7 czerwca podpisano porozumienie w sprawie realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze". Jego celem jest podjęcie działań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery przez istniejące lub nowo budowane jednorodzinne budynki mieszkalne.
Porozumienie w sprawie programu "Czyste Powietrze" zostało zawarte pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska.
- To wielki program poprawy substancji mieszkaniowej i jakości powietrza. Na ten cel zostaną uruchomione ogromne środki zarówno w postaci różnego rodzaju ulg, jak również dotacji bezpośrednich dla osób, których nie stać na samodzielną termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych czy wielorodzinnych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że podatnicy będą mogli odliczyć od dochodu wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych. To oferta dla tych, którzy "wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów zwianych z termomodernizacją".
W okresie 10-12 lat z programu "Czyste powietrze" może skorzystać 3-4 mln domów jednorodzinnych - szacuje minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapowiedział kampanię informacyjną resortu i szkolenia dla przyszłych beneficjentów programu.
Program ma kosztować ok. 130 mld złotych, które rząd chce wydać na wspomniany cel w najbliższych latach.
Morawiecki podczas wystąpienia zaznaczył, że w ciągu 5-10 lat w mierzalny sposób poczujemy poprawę jakości powietrza, które ma być czyste. Przy okazji podkreślił, że PiS musi z nawiązką nadrobić zaniedbania w zakresie ekologii, których dopuścił się poprzedni rząd.
"Czyste powietrze" - pilotaż w 33 miastach
W konsultacjach dot. programu "Czyste Powietrze" brały udział 33 miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która obejmuje 50 najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi miast. Jak zapowiedział premier, w tych miastach zostanie przeprowadzony pilotaż obejmujący termomodernizację. Ma się on odbyć przy dużej współpracy samorządów z administracją publiczną.
Podczas konferencji szef rządu przypomniał także, że w maju br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący akcyzę na gaz CNG i LNG, które są używane jako paliwa silnikowe, a przyjęcie powyższych rozwiązań ma na celu walkę ze smogiem komunikacyjnym.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w momencie, kiedy notyfikacja ws. programu Czyste Powietrze ze strony Komisji Europejskiej będzie pozytywna, jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w obszarze walki ze smogiem.
Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego można obejrzeć w poniższym materiale.
+++