Dwa razy mieli perfidnie oszukać Urząd Marszałkowski w Krakowie. Teraz zapłacą milionowe kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary w łącznej wysokości blisko 1 mln zł na trzy spółki informatyczne - Infomex, Nabino i ncNETcom. Firmy miały działać w zmowie przetargowej, wskutek czego dwukrotnie poszkodowany został Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Jak informuje UOKiK, chodzi o spółki Infomex z siedzibą w Żywcu, Nabino (w likwidacji) z siedzibą w Łodzi i ncNETcom z siedzibą w Kielcach. Firmy zawarły zmowę przetargową, i dwukrotnie - w 2012 i 2015 r. - udało im się wpłynąć na wyniki przetargów na usługi kolokacji serwerów i hostingu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Była też trzecia próba, ale nieudana. 

Liderem porozumienia była firma Infomex – to ona koordynowała działania uczestników zmowy, i to na nią została nałożona najwyższa kara – ponad 931 tys. zł. Nabino i ncNETcom zostały ukarane sankcjami w wysokości kolejno blisko 20 i 48 tys. Kary są nieprawomocne i spółki mogą się od nich odwołać.

Czytaj więcej: T-Mobile będzie oddawał pieniądze. Jest decyzja UOKiK w sprawie reklam Heyah

Na czym polegała zmowa przetargowa?

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Nabino i ncNETcom uczestniczyli w przetargach jako wykonawcy bezpośrednio ubiegający się o uzyskanie zamówienia. Infomex w każdym przypadku pełnił zaś rolę ich kompleksowego podwykonawcy. W jednym przetargu Infomex wystąpił w podwójnej roli i złożył również własną ofertę.

Dowody na zawarcie zmowy zdobyliśmy podczas przeszukania w siedzibach firm. Znaleźliśmy tam dokumenty elektroniczne, które świadczą o wspólnych uzgodnieniach w trzech przetargach 

– mówi wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Czytaj więcej: Uwaga na kryptowaluty i piramidy finansowe. UOKiK wskazuje firmy, których należy unikać

Przedsiębiorcy mieli stosować mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Oznacza to, że różnicowali cenowo swoje propozycje, a kiedy okazywały się one kolejno najniższe w przetargu, wówczas zwycięzca doprowadzał do odrzucenia swojej oferty. Przedstawiał nieaktualne zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub opłacaniu składek z ZUS. Tym samym zamawiający wybierał droższą propozycję innego uczestnika zmowy. W ten sposób ceny usług zamawianych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zostały podwyższone o prawie 600 tys. zł.

Znalezione dowody wskazują, że Nabino i ncNETcom nie konkurowały ze sobą, lecz realizowały zaplanowaną przez Infomex taktykę działania polegającą na pozyskiwaniu zamówień publicznych za pośrednictwem współpracujących z nim podmiotów. Plan lidera porozumienia zakładał wykorzystanie pozostałych uczestników zmowy do uzyskiwania kontroli nad przebiegiem przetargów i osiąganie dodatkowych korzyści poprzez manipulację ich wynikami. Nabino i ncNETcom pełniły w tej strategii jedynie instrumentalną rolę, a zamówienia faktycznie realizowane były przez Infomex działający w charakterze podwykonawcy 

– komentuje Holeksa.

***

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o: