CD Projekt, twórca "Wiedźmina", dał zarobić funduszom emerytalnym. 2,4 mld zł w rok

Robert Kędzierski
Sukces CD Projekt jest dobrą wiadomością również dla emerytów. Fundusze, które pomnażają dla nich pieniądze, zarobiły dzięki twórcom "Wiedźmina" 2,4 mld zł w rok.

CD Projekt, najpotężniejszy polski producent gier, przynosi zysk nie tylko przeciętnym inwestorom, ale i funduszom emerytalnym. Dzięki dobrym wynikom twórców "Wiedźmina" zarobiły one 2,4 mld zł w rok - podaje Strefa Inwestorów. 

OFE Aviva BZ WBK, OFE Pocztylion oraz OFE PZU Złota Jesień mają portfele akcji CD Projektu od roku 2014. Inwestycja na rok przed premierą kultowej gry bardzo się opłaciła. Kapitalizacja, czyli giełdowa wartość spółki, wzrosła bowiem z poziomu 1,5 mld do 20 mld dziś. Na polskiej firmie zarobiły też inne fundusze emerytalne, które akcje spółki nabyły nieco później. 

CD Projekt większy od KGHM

O tym, że producent gier jest naprawdę dużą firmą, świadczy jego porównanie ze spółkami z innych branż. Na mniejszą kwotę wyceniane są m.in. KGHM czy PGE, a nawet Cyfrowy Polsat. CD Projekt zbliża się w poziomie wyceny do banku ING. Giganci tacy jak PZU, Pekao czy BZ WBK są więksi od CD Projektu o mniej więcej 30 proc. 

Imponujące tempo wzrostu

Polska firma wyróżnia się nie tylko wielkością wyceny, ale też tempem rozwoju. Spółka od lipca 2016 r. odnotowywała roczne wzrosty na poziomie 130-160 proc. Biorąc pod uwagę tylko ten rok wzrost wynosi 117 proc. Tylko pomiędzy 17 a 18 lica kurs CD Projekt wzrósł o miliard złotych co pozwoliło przekroczyć barierę 20 mld. 

Wzrost wartości CD ProjektWzrost wartości CD Projekt Źródło: Investing.com

Cyberpunk może dalej napędzać spółkę

CD Projekt do tej pory zyskiwał głównie dzięki popularności "Wiedźmina". Najbardziej wyczekiwaną premierą rynkową jest teraz inny tytuł "Cyberpunk 2077", zaprezentowany na początku czerwca. Analitycy wierzą, że pozwoli on powtórzyć sukces poprzednika.

Uwzględniając bardzo udany udział CD Projektu w targach E3Expo w Los Angeles podjęliśmy decyzję o podwyższeniu naszej prognozy sprzedaży Cyberpunka 2077 do 15 mln w kwartale premiery (poprzednio 10 mln; dla porównania 6 mln w przypadku Wiedźmina 3), i 21,7 mln w ciągu 3 kwartałów od premiery (poprzednio 15,2 mln; dla porównania ok. 9 mln w przypadku Wiedźmina 3). Zakładamy, że sprzedaż jednostkowa Cyberpunka 2077 może zbliżyć się do poziomu sprzedaży najbardziej oczekiwanych tytułów jak Red Dead Redemption 2 lub Fallout 76

- podali w komunikacie analitycy domu maklerskiego DM BOŚ.

Oczekiwania rynku poparte są dobrymi recenzjami nowego tytułu. Oficjalny zwiastun gry na YouTubie obejrzało już 14 mln razy. W ciągu miesiąca przybyło 2,5 mln odsłon.  

Czytaj też: Polskie gry na PC podbijają świat. Poza kultowym Wiedźminem mamy do zaoferowania dużo więcej

***

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: