CD Projekt, twórca "Wiedźmina", dał zarobić funduszom emerytalnym. 2,4 mld zł w rok

Robert Kędzierski
Sukces CD Projekt jest dobrą wiadomością również dla emerytów. Fundusze, które pomnażają dla nich pieniądze, zarobiły dzięki twórcom "Wiedźmina" 2,4 mld zł w rok.

CD Projekt, najpotężniejszy polski producent gier, przynosi zysk nie tylko przeciętnym inwestorom, ale i funduszom emerytalnym. Dzięki dobrym wynikom twórców "Wiedźmina" zarobiły one 2,4 mld zł w rok - podaje Strefa Inwestorów. 

OFE Aviva BZ WBK, OFE Pocztylion oraz OFE PZU Złota Jesień mają portfele akcji CD Projektu od roku 2014. Inwestycja na rok przed premierą kultowej gry bardzo się opłaciła. Kapitalizacja, czyli giełdowa wartość spółki, wzrosła bowiem z poziomu 1,5 mld do 20 mld dziś. Na polskiej firmie zarobiły też inne fundusze emerytalne, które akcje spółki nabyły nieco później. 

CD Projekt większy od KGHM

O tym, że producent gier jest naprawdę dużą firmą, świadczy jego porównanie ze spółkami z innych branż. Na mniejszą kwotę wyceniane są m.in. KGHM czy PGE, a nawet Cyfrowy Polsat. CD Projekt zbliża się w poziomie wyceny do banku ING. Giganci tacy jak PZU, Pekao czy BZ WBK są więksi od CD Projektu o mniej więcej 30 proc. 

Imponujące tempo wzrostu

Polska firma wyróżnia się nie tylko wielkością wyceny, ale też tempem rozwoju. Spółka od lipca 2016 r. odnotowywała roczne wzrosty na poziomie 130-160 proc. Biorąc pod uwagę tylko ten rok wzrost wynosi 117 proc. Tylko pomiędzy 17 a 18 lica kurs CD Projekt wzrósł o miliard złotych co pozwoliło przekroczyć barierę 20 mld. 

Wzrost wartości CD ProjektWzrost wartości CD Projekt Źródło: Investing.com

Cyberpunk może dalej napędzać spółkę

CD Projekt do tej pory zyskiwał głównie dzięki popularności "Wiedźmina". Najbardziej wyczekiwaną premierą rynkową jest teraz inny tytuł "Cyberpunk 2077", zaprezentowany na początku czerwca. Analitycy wierzą, że pozwoli on powtórzyć sukces poprzednika.

Uwzględniając bardzo udany udział CD Projektu w targach E3Expo w Los Angeles podjęliśmy decyzję o podwyższeniu naszej prognozy sprzedaży Cyberpunka 2077 do 15 mln w kwartale premiery (poprzednio 10 mln; dla porównania 6 mln w przypadku Wiedźmina 3), i 21,7 mln w ciągu 3 kwartałów od premiery (poprzednio 15,2 mln; dla porównania ok. 9 mln w przypadku Wiedźmina 3). Zakładamy, że sprzedaż jednostkowa Cyberpunka 2077 może zbliżyć się do poziomu sprzedaży najbardziej oczekiwanych tytułów jak Red Dead Redemption 2 lub Fallout 76

- podali w komunikacie analitycy domu maklerskiego DM BOŚ.

Oczekiwania rynku poparte są dobrymi recenzjami nowego tytułu. Oficjalny zwiastun gry na YouTubie obejrzało już 14 mln razy. W ciągu miesiąca przybyło 2,5 mln odsłon.  

Czytaj też: Polskie gry na PC podbijają świat. Poza kultowym Wiedźminem mamy do zaoferowania dużo więcej

***

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (14)
CD Projekt, twórca "Wiedźmina", dał zarobić funduszom emerytalnym. 2,4 mld zł w rok
Zaloguj się
 • Zibi Rutek

  Oceniono 21 razy 19

  Nieprawda. Fndusze emerytalne nic jeszcze nie zarobiły. Nie zrealizowały zysków, nadal posiadają akcje spółki. Dziś te akcje są warte wielokrotność ceny X, za którą je nabyły. A co będzie kiedy nowa gra zamiast hitem będzie klapą? Cena akcji ponownie wróci do poziomu ceny X lub poniżej tej ceny i zamiast wirtualnego zysku będzie wirtualna strata

  Nakręcacie bańkę spekulacyjną

 • zuantanecho

  Oceniono 11 razy 9

  Te zyski to są na razie wurtualne jak sama gra. Zarobią jak zamienią akcje na kasę a to w odpowiednim momencie zrobia zrobia tylko nieliczni. Większość bedzie sprzedawać w owczym pędzie, a tak najcześciej robią fudusze, a wtedy cena pleci na łeb na szyje.

 • teczowyninja666

  Oceniono 18 razy 8

  Właśnie się dowiedziałem, że kupując gry CD-Projektu pracuje na własną emeryturę. Niech mi żona jeszcze raz zarzuci, że żadnego pożytku z tego nie ma.

 • aaa.dziewczyny.zatrudnie

  Oceniono 6 razy 4

  wskaźnik C/Z 113 (wg innego źródła 117) NIE DZIĘKUJĘ.

 • tektur

  Oceniono 4 razy 2

  Jeśli już to powinien być jeden fundusz. Ciekawe co się stanie jak będzie klapa i akcje pierydykną w dół jak osławionej JSW, było na początku 135 a w pewnym momencie 8.
  Emerytura z kasyna, przy czym sami nie gramy, grają wynajęci ludzie, przesraja kasę i tak mają zysk, uda się zarobić prowizja większa.
  Nie ma nic lepszego jak zajmowanie się cudzymi pieniędzmi. Stracisz jest solidna prowizja za "zarządzanie", trafisz na loterii, jest prowizja od zysku.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli jak dobrze prosperuje, czas na jakiegoś prezesa z rządzącej partii.

 • olewca

  Oceniono 1 raz 1

  Twórca "Wiedźmina" gigantycznie napedza polska gospodarke. Nie wiadomo co robic z pieniedzmi. Nie tylko palety i drewniane rozance sa rozpoznawalne na calym swiecie. Wiedzmin z Polski!!!

 • ks-t

  0

  Pieniądze emerytów płyną i pompuję cenę, znacznie powyżej wartości rzeczywistej spółki. Kiedy trzeba będzie wypłacać to ci sami emeryci stracą nie 2,4mld a sporo więcej. Tak działają wszystkie bańki. Osobiście zarobiłem nieco na CDR ale jakiś czas temu (pewnie za wcześnie) uciekłem, kiedy wycena stała się nierealnie wysoka.

 • arek bak

  0

  Każdy kto się zna to wie że cp2077 to będzie kolejna gra dekady. CD Projekt to przedewszystkim jakość której ciężko zaznać w produkcjach innych developerów gier AAA. CD Projekt wydając Wiedźmina 3 postawiło poprzeczkę tak wysoko, że raczej nie ma konkurencji w tej kategorii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX