Rusza program Czyste Powietrze. 103 mld zł na wymianę pieców i termoizolację domów

Robert Kędzierski
Jeszcze we wrześniu mają ruszyć zapisy w ramach programu Czyste Powietrze. Właściciele domów będą mogli ocieplić budynki i wymienić piece. Zarabiający najmniej otrzymają zwrot nawet 90 proc. inwestycji.

Anna Król, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podczas konferencji prasowej zapewniła, że jeszcze we wrześniu ruszy program Czyste Powietrze. Cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną" wyjaśniła, że "termin uruchomienia programu jest ustalony" i "Fundusz jest przygotowany do naboru.

Dzięki realizacji Programu Czyste Powietrze nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne oraz podnosimy efektywność energetyczną całego zasobu mieszkaniowego w Polsce. 

- oświadczył minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji. 

103 mld zł na piece i izolację

W ramach programu przez następne 12 lat na wymianę pieców i termomodernizację ma trafić 103 mld zł. Warto przypomnieć, że wcześniejsze doniesienia mówiły o 130 mld. Projekt zakłada zarówno przekazywanie dotacji (w kwocie 63 mld zł), jak i udzielanie pożyczek (blisko 40 mld).

Bardzo niskie dochody? 90 proc. zwrotu

Wysokość i sposób dofinansowania jest uzależniona od dochodu osiąganego przez wnioskodawcę.

  • Dochód 600 zł na osobę uprawnia do zwrotu 90 proc. inwestycji i pożyczki na 10 proc.
  • Dochód od 601 do 800 zł na osobę uprawnia do zwrotu 80 proc. inwestycji i pożyczki na 20 proc.
  • Dochód 801-1000 zł uprawnia do zwrotu 70 proc. inwestycji i pożyczki na 30 proc.
  • Dochód 1001-1200 zł uprawnia do zwrotu 60 proc. inwestycji i pożyczki na 40 proc.
  • Dochód 1201-1400 zł uprawnia do zwrotu 50 proc. inwestycji i pożyczki na 50 proc.
  • Dochód 1401-1600 zł uprawnia do zwrotu 40 proc. inwestycji i pożyczki na 60 proc.
  • Dochód powyżej 1600 zł uprawnia do zwrotu 30 proc. inwestycji i pożyczki na 70 proc. wartości inwestycji

Górny limit refundacji to 53 tys. zł.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Środowiska finansowanie programu będzie pochodziło ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej oraz ze środków europejskich nowej perspektywy finansowej.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, będące właścicielami domów jednorodzinnych lub współwłaścicielami. W tym drugim przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody pozostałych współwłaścicieli. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, mogą być one usytuowane także w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej 

- tłumaczy Mariusz Herbut, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Zielonej Górze cytowany przez "Wyborczą".

Wyjaśnił też, że modernizacja budynku będzie musiała mieć charakter kompleksowy. To znaczy nie będzie można go ocieplić bez wymiany pieca na taki, który posiada odpowiedni standard. 

Niższy podatek

Otrzymanie dotacji i pożyczki będzie możliwe po okazaniu odpowiednich dokumentów - aktu własności budynku, audytu energetycznego, oraz PIT-u. Ulgę będzie bowiem można odliczyć od dochodu. Nie przysługuje ona jednak tym, którzy uzyskali już jakąkolwiek formę pomocy od państwa w rozwiązywaniu problemów zwianych z termomodernizacją.

Spotkania w terenie

Informacji na temat programu Czyste powietrze będą udzielać rządowi eksperci, którzy mają dotrzeć do każdej gminy w Polsce. Cykl tego typu spotkań zainaugurował w zeszłym tygodniu minister środowiska Henryk Kowalczyk

Właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. [...] Na szczególną uwagę zasługuje kompleksowość wdrażanego projektu, który obejmuje wsparcie zarówno termomodernizacji budynków, jak i wymiany źródeł ciepła. Wszystko to pomoże walczyć ze smogiem - problemem, który dotyka nas wszystkich.

- mówił podczas spotkania w Obrytem minister Kowalczyk.

Czytaj też: "Czyste Powietrze". Uderzy w górników? Kowalczyk: Chcemy wspierać węgiel  

Premier Mateusz Morawiecki komentując projekt zapewnił, że dzięki niemu "w ciągu pięć-dziesięć lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze"

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Minister Kowalczyk wyjaśnia, dlaczego Polska stawia na węgiel i atom: Energia odnawialna jest najmniej bezpieczna

Więcej o: