Erdogan wyrzucił zarząd i mianował się szefem państwowego funduszu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował się przewodniczącym państwowego funduszu inwestycyjnego. Pozbył się zarazem całego zarządu, za to na pokład zaprosił swojego zięcia.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował się przewodniczącym państwowego funduszu inwestycyjnego. Pozbył się zarazem całego zarządu. Dyrektorem generalnym został Zafer Somnez, dotychczasowy szef rządowego instrumentu inwestycyjnego Khazanah Nasional BHD. Według dekretu prezydenta, opublikowanego w Dzienniku Urzędowym, na pokładzie zarządu funduszu znalazł się też zięć Erdogana.

Erdogan wzmacnia kontrolę nad finansami

Remont kapitalny w zarządzie funduszu nastąpił dwa lata po jego ustanowieniu i powierzeniu mu 200 miliardów dolarów z wypracowanego majątku narodowego, by uspokoić wrzenie na rynku finansowym, spowodowane nieudanym zamachem stanu. Jednakże cele i strategia organizacji nigdy nie były do końca jasne, a wewnętrzne konflikty doprowadziły do wyrzucenia ówczesnego dyrektora generalnego, zaraz potem gdy Erdogan publicznie wyraził swoje niezadowolenie z zarządzania funduszem.

Reorganizacja wzmocniła tym samym wpływ prezydenta na kolejną kluczową instytucję finansową Turcji. W majowym wywiadzie z Bloombergiem Erdogan obiecał zresztą wywierać większy wpływ na politykę ekonomiczną kraju, jeśli tylko zdobędzie większą siłę wykonawczą po czerwcowych wyborach. Przyrzekł również wówczas usunięcie "starej gwardii", która prowadziła politykę ekonomiczną kraju od 2002 roku oraz nadanie sobie wyłącznego upoważnienia do rozmów z Bankiem Centralnym oraz pozostałymi instytucjami państwa.

Erdogan usunął nawet własnego doradcę

W efekcie reorganizacji funduszu Erdogan usunął z niego jednego z własnych doradców Yigita Buluta. Na jego miejscu pojawili się szef tureckiej Izby Handlowej Rifat Hisarciklioglu, przewodniczący Stowarzyszenia Bankowców Huseyin Aydin, prezes Tureckiej Agencji Inwestycji i Promocji Arda Ermut, a także m.in. businessman Fuyat Tosyali.

Fundusz ma udziały w aktywach największych tureckich gigantów, jak Turkish Airlines i Turk Telekom oraz banków TC Ziraat Bankasi AS i Turkiye Halk Bankasi AS. Umocowany finansowo jest również w narodowych kompaniach naftowych, na poczcie, na tureckiej giełdzie, w kolejach państwowych oraz narodowym funduszu loteryjnym.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (100)
Erdogan zwiększa swój wpływ na instytucje finansowe Turcji. Bierze władzę państwowym funduszu
Zaloguj się
 • kosmyg

  Oceniono 90 razy 34

  Fantastyczny ruch, który uratuje turecką walutę, Turcja, mimo bezpardonowych ataków imperialistów, cyklistów, wstaje ponownie z kolan i już wkrótce będzie miała swój Budapeszt. Jego Świątobliwość Erdogan musi niestety wszystko robić sam, ale taki już los Zbawcy Narodu.

 • swinton

  Oceniono 25 razy 21

  19 grudnia 1941 roku Adolf Hitler objął stanowisko Naczelnego Dowódcy Wojsk Lądowych

 • pe_ro

  Oceniono 52 razy 20

  Hura PiSSdzielce, macie skąd czerpać inspiracje: "..Pozbył się zarazem całego zarządu, za to na pokład zaprosił swojego zięcia...". Jarozbaw was nauczy jak to robić, ma już doświadczenie.

 • jack3yp

  Oceniono 18 razy 12

  Zięcia?
  Widać tradycja na świecie nie ginie...
  U nas były Zuzie i Rózie...

 • hubert.fun

  Oceniono 24 razy 10

  To ten, którego PAD ostatnio zapraszał?

 • siwywaldi

  Oceniono 39 razy 9

  To coś jak u nas, gdy państwową firmę RSW Prasa Książka Ruch, przekształcono w Spółkę "Srebrna".... :-))

 • spyderman2

  Oceniono 40 razy 8

  w spisiałej Polsce po wyborach też tak będzie. kaczorowi zostało już tylko zlikwidować siłą media które opisują pisowskie szwindle. glosujcie na tłustych kocurów z pis sÓwereny, im się należą luksusy a wam tyranie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX