Erdogan wyrzucił zarząd i mianował się szefem państwowego funduszu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował się przewodniczącym państwowego funduszu inwestycyjnego. Pozbył się zarazem całego zarządu, za to na pokład zaprosił swojego zięcia.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mianował się przewodniczącym państwowego funduszu inwestycyjnego. Pozbył się zarazem całego zarządu. Dyrektorem generalnym został Zafer Somnez, dotychczasowy szef rządowego instrumentu inwestycyjnego Khazanah Nasional BHD. Według dekretu prezydenta, opublikowanego w Dzienniku Urzędowym, na pokładzie zarządu funduszu znalazł się też zięć Erdogana.

Erdogan wzmacnia kontrolę nad finansami

Remont kapitalny w zarządzie funduszu nastąpił dwa lata po jego ustanowieniu i powierzeniu mu 200 miliardów dolarów z wypracowanego majątku narodowego, by uspokoić wrzenie na rynku finansowym, spowodowane nieudanym zamachem stanu. Jednakże cele i strategia organizacji nigdy nie były do końca jasne, a wewnętrzne konflikty doprowadziły do wyrzucenia ówczesnego dyrektora generalnego, zaraz potem gdy Erdogan publicznie wyraził swoje niezadowolenie z zarządzania funduszem.

Reorganizacja wzmocniła tym samym wpływ prezydenta na kolejną kluczową instytucję finansową Turcji. W majowym wywiadzie z Bloombergiem Erdogan obiecał zresztą wywierać większy wpływ na politykę ekonomiczną kraju, jeśli tylko zdobędzie większą siłę wykonawczą po czerwcowych wyborach. Przyrzekł również wówczas usunięcie "starej gwardii", która prowadziła politykę ekonomiczną kraju od 2002 roku oraz nadanie sobie wyłącznego upoważnienia do rozmów z Bankiem Centralnym oraz pozostałymi instytucjami państwa.

Erdogan usunął nawet własnego doradcę

W efekcie reorganizacji funduszu Erdogan usunął z niego jednego z własnych doradców Yigita Buluta. Na jego miejscu pojawili się szef tureckiej Izby Handlowej Rifat Hisarciklioglu, przewodniczący Stowarzyszenia Bankowców Huseyin Aydin, prezes Tureckiej Agencji Inwestycji i Promocji Arda Ermut, a także m.in. businessman Fuyat Tosyali.

Fundusz ma udziały w aktywach największych tureckich gigantów, jak Turkish Airlines i Turk Telekom oraz banków TC Ziraat Bankasi AS i Turkiye Halk Bankasi AS. Umocowany finansowo jest również w narodowych kompaniach naftowych, na poczcie, na tureckiej giełdzie, w kolejach państwowych oraz narodowym funduszu loteryjnym.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: