W 2019 r. Fundusz Dróg Samorządowych będzie miał ponad 5 mld zł na inwestycje

Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) na wsparcie samorządów będzie posiadał nawet 5,6 mld zł na lokalne inwestycje drogowe w 2019 r., szacuje wiceminister finansów Leszek Skiba.

"Nowy mechanizm gromadzenia oraz dysponowania środkami sprawi, że zdecydowanie zwiększy się kwota, która z budżetu zostanie przekazana na lokalne inwestycje drogowe. Wiele w tej kwestii będzie zależało również od możliwości samorządów. Z tego względu szacujemy, że w 2019 roku dofinansowania sięgną co najmniej ok. 3,5 mld zł. Natomiast FDS będzie gotowy na wsparcie samorządów sięgające nawet 5,6 mld zł" - powiedział Skiba, cytowany w komunikacie.

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych jest obecnie dyskutowany przez Stały Komitet Rady Ministrów i prawdopodobnie jeszcze we wrześniu zajmie się nim rząd.

"Zgodnie z projektem, FDS zostanie utworzony w BGK. Oprócz budowy dróg lokalnych wspierał będzie także inwestycje związane z ich remontami oraz przebudowami. Przychody FDS będą pochodzić m.in. z: obligacji Skarbu Państwa, wpłaty z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Lasów Państwowych" - czytamy także.

W "Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych", który prowadzony był w latach 2009-2015 wsparcie rządu możliwe było po zagwarantowaniu przez gminę wkładu własnego na poziomie od 50 proc. do 70 proc. W tym czasie na budowę dróg lokalnych rząd przeznaczył niespełna 5,3 mld zł. 

Środki na drogi z konkursów

Na początku września w wykazie prac legislacyjnych i programowych opublikowanych na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podano, że projektowana ustawa przewiduje przy tym możliwość emisji skarbowych papierów wartościowych na rzecz FDS, a także dopuszcza możliwość dokonywania dobrowolnych wpłat na rzecz FDS, np. przez spółki, w których udziały albo akcje posiada Skarb Państwa.

Ze środków przekazanych przez ministra obrony narodowej będą w pierwszej kolejności realizowane inwestycje na drogach istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych, a wysokość dofinansowania ze środków FDS będzie uzależniona od dochodów danej jednostki samorządu terytorialnego, w szczególności zastosowanie będzie miała zasadą, zgodnie z którą im niższy dochód własny danej jednostki samorządu terytorialnego tym większa wartość dofinansowania. Według Kancelarii, co do zasady, za wyjątkiem dofinansowania dróg o znaczeniu obronnym, przyznawanie dofinansowania ze środków FDS będzie następowało na zasadach konkursowych, za które odpowiedzialni będą wojewodowie oceniający wnioski o dofinansowanie. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (12)
W 2019 r. Fundusz Dróg Samorządowych będzie miał ponad 5 mld zł na inwestycje
Zaloguj się
 • stachud

  Oceniono 10 razy 2

  To pewnie będą to drogi dla tych miliona elektrycznych samochdów, które Mati obiecał wczesniej. Nikt wam tyle nie da ile obieca Mati. Bierzcie kredyty we frankach bo taniej już nie będzie. Ja Mateusz wam to mówię.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 7 razy 1

  MON zdecyduje jak wydać swoją dotację na FDS dla własnych potrzeb drogowych. Wpłaci do prawej kieszeni, a wyjmie z lewej.
  Wojewoda rozstrzygnie konkurs na proponowany projekt drogowy finansowany z FDS.
  I tyle w PISowskim standardzie samorządności lokalnej. Dostaną spolegliwi nasi, reszta popier...ć przez błoto do domu.
  Rzeczpospolita Pisowska.

 • aagaj

  0

  Tylko , tylko będą a skad kasa czyżby z podwyżek inflacyjnych i VAT
  Dadzą radę!

 • zd46

  Oceniono 8 razy -2

  Don Bufon może obiecać wszystko, bo obiecanego duuuuużo się zmieści nawet na łebku szpilki. Tylko pytanie: SKĄD będą pieniądze, SKĄD, bo chyba nie od "jakieś wyimaginowanej wspólnoty kaczego kupra z kadzidłem i mamidłem"?

 • zd46

  Oceniono 6 razy -2

  Proponuje przerwać rozdawnictwo pieniędzy, NATYCHMIAST, i zlikwidować dotacje z budżetu dla: partii politycznych, związków z zawodowych, kościoła, górników i TVP a kwota na drogi może być powiększona BEZBOLEŚNIE o 15-20 miliardów złotych i to CO ROKU !!! Gra warta świeczki i poprawy naszego życia. Państwo powinno być socjalne a nie "dla komuny PiS-owej". To są realne pieniądze a nie 5 mld wirtualnych od "wyimaginowanej jakiejś przypadkowej wspólnoty".

 • kali23

  Oceniono 15 razy -3

  Czy wam się w tych PiSowskich mózgach kompletnie poj......?
  Widać idziecie na całość a polska HOŁOTA wierzy w każdą brednię ?
  Skąd wezmiecie KASĘ PiSowskie skurw.... na to wszystko ?
  POLSKA HOŁOTA ca 70 % tubylców łapie wszystko co bełkoczecie.
  SKĄD " KASA " PiSoeskie GNOJE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX