Państwowy Węglokoks w tym roku sprowadzi do Polski co najmniej 1 mln ton węgla z zagranicy

Węglokoks zaimportuje w tym roku co najmniej 1 mln ton węgla i zakłada kontynuację zakupów za granicą w kolejnych latach, poinformował prezes firmy Sławomir Obidziński.

"W tym roku nie ukrywam, że zaimportujemy ponad 1 mln ton węgla" - powiedział Obidziński podczas wystąpienia na Konferencji Górnictwo 2018 w Katowicach

Podkreślił, że w wyniku "zapaści inwestycyjnej", polskie górnictwo nie będzie w stanie w najbliższych latach zapewnić takiej produkcji, aby import był niepotrzebny.

"Import jeszcze przez dobre kilka lat będzie potrzebny i Węglokoks, czując się odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne Polski, jest jednym z tych podmiotów, który musi się tego zadania podjąć. To nie może być tylko w rękach prywatnych" - powiedział prezes.

Czytaj też: Rekordowo drogi prąd dla firm. Czy podrożeje też dla Kowalskiego?

Dodał, że spółka zaczęła się także zajmować tradingiem i w tym roku zrealizowała transakcję zakupu i sprzedaży za granicą.

W ubiegłym roku Węglokoks po raz pierwszy zaimportował węgiel do Polski. 

Węglokoks zajmuje się eksportem węgla kamiennego, głównie do krajów Unii Europejskiej. Na rynku krajowym sprzedaje m.in. olej opałowy, surowce i produkty dla górnictwa oraz hutnictwa.

Więcej o: