Czynsz największym wydatkiem studenta. Znamy sposób, by płacić mniej

Czynsz za mieszkanie to największy wydatek, z którym zmaga się każdy student. Jest jednak sposób, by płacić mniej. Wystarczy skorzystać ze stypendium. Wypłacają je różne instytucje. Jak zdobyć pieniądze?

Według najnowszego "Badania Najmu Studenckiego 2018", przeprowadzonego przez Centrum Amron i Warszawski Instytut Bankowości, czynsz pozostaje największym wydatkiem miesięcznym w budżecie każdego studenta. Ceny za wynajęcie mieszkania wahają się - w zależności od ilości pokoi i lokalizacji - od ok. 1000 do 4700 zł.

Jest na to sposób

Dla każdego studenta czy jego rodziny opłata za czynsz jest więc sporym wydatkiem. Na szczęście jest sposób, by był on mniejszy. To stypendium. Wbrew pozorom jest wypłacane przez cały szereg instytucji. Wysokości dotacji są różne, podobnie jak warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze. Dowiedzieliśmy się tego z raportu przygotowanego dla Next.gazeta.pl przez Domiporta.pl

ABC Stypendiów

Stypendia, o które mogą walczyć studenci, dzielą z się na trzy podstawowe rodzaje: socjalne, naukowe i funduszowe. Pierwsze z nich są przeznaczone dla studentów pochodzących z rodzin, w których średni dochód na osobę nie przekracza 1051,70 zł.

Stypendium naukowe, zwane również stypendium rektora - dostępne jest dla wybranej grupy studentów osiągających najlepsze wyniki w nauce, sporcie bądź sztuce. Ubiegać się o nie mogą studenci począwszy od II roku akademickiego oraz osoby niekorzystające z urlopu dziekańskiego. Stypendium naukowe można uzyskać tylko na jednym kierunku nawet w przypadku, gdy studiuje się na kilku.

Kwota stypendium naukowego definiowana przez władze uczelni. Stypendium naukowe można łączyć z socjalnym. Teoretycznym warunkiem ograniczającym łączną wysokość obu typów świadczeń jest zapis w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym mówiący, że nie mogą one przekroczyć 90% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta, czyli obecnie 2 205 zł.

Najbardziej różnorodną formą finansowania nauki są tzw. stypendia fundowane. Oferowane są przez firmy, fundacje bądź gminy. Przykładowo, dzięki XVIII edycji Programu Stypendialnego „zDolny Śląsk” studenci mają możliwość otrzymania dodatkowych 350 złotych miesięcznie. Stypendia fundowane można łączyć dowolnie ze stypendiami rektora oraz socjalnymi. Od rządowych różnią się jednak tym, że są opodatkowane 18-proc. stawką, jeżeli ich roczna suma przekracza 3800 zł.

Stypendium sposobem na czynszStypendium sposobem na czynsz Źródło: Domiporta/mojestypendium.pl

Dofinansowanie socjalne, naukowe i fundowane

Analitycy serwisu domiporta.pl, korzystając z dostępnych danych o wysokości stypendiów, zestawili wysokość dofinansowania studentów ze średnimi cenami najmu mieszkań w wybranych miastach akademickich. Analizę przeprowadzili w trzech wariantach:

  • student pobiera średnie stypendium socjalne,
  • pobiera średnie stypendium naukowe,
  • pobiera średnie stypendium socjalne i naukowe,
  • korzysta z opcji „full” (średnie stypendium socjalne, naukowe i fundowane).

Stancja za stypendium socjalne

W pierwszym analizowanym wariancie, tj. stypendium socjalnego, student, który całe dofinansowanie chciałby przeznaczyć na lokum, może wynająć samodzielny pokój w mieszkaniu. W Toruniu może to być nawet 18m2. Oczywiście pod warunkiem, że cała kwota z najwyższego możliwego stypendium byłaby przeznaczana na wynajem i nie uwzględniała opłat za media. W Warszawie konieczne byłoby już współdzielenie pokoju w mieszkaniu z innym studentem.

Stypendium sposobem na drogi czynszStypendium sposobem na drogi czynsz Źródło: Dominporta.pl/GUS/mojestypendium.pl

Tylko osiem metrów dla najzdolniejszych studentów w Warszawie

W zeszłym roku maksymalne świadczenie rektora dla najzdolniejszych studentów przyznano w kwocie 1000 złotych na lubelskim UMCS-ie. Jednak stosując bardziej realistyczną wielkość, czyli średnią wg danych GUS, stypendium naukowe umożliwiłoby wynajęcie maksymalnie 16 metrów mieszkania w Toruniu. Na drugim biegunie znajduje się Warszawa, w której za tę samą kwotę można wynająć niecałe osiem metrów. Niezależnie od miejsca na mapie, student posiadający tylko stypendium rektora może sobie pozwolić jedynie na najem niewielkiego pokoju.

Kawalerka za stypendium socjalne i naukowe

Za stypendium naukowe połączone z dofinansowaniem socjalnym można sfinansować już dużo więcej. Z analizy serwisu domiporta.pl wynika, że połączone świadczenia wystarczą na wynajem nawet 35-metrowego mieszkania w Toruniu. Pozostałe miasta oferują dużo mniejsze metraże dla tej grupy studentów korzystających ze stypendiów. Kwota 1010 zł uzyskana ze świadczenia naukowego i socjalnego wystarczy w Warszawie na wynajem zaledwie 16 metrów kwadratowych.

Najlepiej studiować w Toruniu, Bydgoszczy albo w Łodzi

Stypendyści korzystający ze wszystkich możliwych świadczeń mogą uzyskać nawet 1 931 złotych miesięcznie, bazując na stawkach średnich. Możliwa do uzyskania kwota ze wszystkich stypendiów umożliwiłaby więc wynajem 66 metrów kwadratowych, ale tylko w Toruniu. Najsłabiej pod tym względem wypadają Warszawa i Gdańsk, gdzie za łączną kwotę wszystkich możliwych do uzyskania stypendiów można wynająć odpowiednio 31 i 38 metrów kwadratowych..

Stypendia dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą dodatkowo liczyć na stypendia specjalne oraz fundowane. Wysokość stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych jest podzielona na trzy stawki i zależy od stopnia niepełnosprawności. Za znaczny stopień niepełnosprawności student może otrzymać 600 złotych, natomiast za lekki jedynie 200 złotych.

Czytaj też: Będą dopłaty do czynszu. Rząd przyjął projekt ustawy. 'Mieszkanie na Start' od 2019 r.

Studenci z niepełnosprawnościami mogą także skorzystać ze stypendiów oferowanych przez liczne fundacje charytatywne, takie jak np. Stypendia Fundacji „Praca dla Niewidomych”, z których można uzyskać nawet dodatkowe 820 złotych miesięcznie.

***

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

Więcej o: