PiS przesuwa przesłuchanie Rostowskiego ws. VAT. "Wystraszyli się"

Przesłuchanie Jacka Rostowskiego przed komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT przełożone. Wstępny termin ustalono na 12 października. Posłowie Platformy Obywatelskiej twierdzą, że PiS wystraszył się konfrontacji.

Zbigniew Konwiński z Platformy Obywatelskiej chce, by komisja śledcza do spraw VAT przesłuchała byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego 12 października. Taki wniosek skierował do przewodniczącego komisji Marcina Horały z Prawa i Sprawiedliwości. Wczoraj prezydium komisji zdecydowało o przesunięciu tego terminu na drugą połowę października.

Odnoszę wrażenie, że PiS i Pan przewodniczący Horała wystraszyli się konfrontacji. My nie byliśmy bezczynni w uszczelnianiu VAT. Dzisiejsze efekty, w dalszym ciągu jeszcze skromne jeśli chodzi o uszczelnianie systemu podatkowego, w dużej mierze wynikają z działań, które my podjęliśmy. Teraz jest szukanie argumentów poniżej pasa, mogę tu jako przykład podać ujawnienie i zmanipulowanie notatki z 2015 roku, którą ujawnił Super Express

- mówi Next.Gazeta.pl Janusz Cichoń, były wiceminister finansów, poseł PO.

Jacek Rostowski ma wiele do powiedzenia ws. VAT?

Zbigniew Konwiński, który jest członkiem komisji śledczej powiedział podczas konferencji prasowej, że termin przesłuchania był z Jackiem Rostowskim uzgodniony. - Z niewiadomych dla mnie powodów odroczone jest przesłuchanie byłego ministra finansów - powiedział Zbigniew Konwiński.

W jego przekonaniu, Jacek Rostowski miałby sporo do powiedzenia na temat działań poprzedniego rządu dotyczących uszczelniania VAT-u.

Zbigniew Ćwiąkalski i Mateusz Szczurek w kolejce

Przewodniczący komisji Marcin Horała z PiS-u poinformował wczoraj, że 18 października komisja przesłucha też byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Tego samego dnia odbędzie się również posiedzenie robocze komisji, na którym zostaną zgłoszone nowe wnioski dowodowe o poszerzenie listy świadków o byłego ministra finansów Mateusza Szczurka oraz wiceministra w tym resorcie Jarosława Nenemana.

Ma to związek z ujawnioną wczoraj przez "Super Express" notatką resortu finansów z czasów rządu PO-PSL, z której wynika, że ówczesny minister Mateusz Szczurek nie widział podstaw do zmian w prawie ograniczających wyłudzenia VAT. To pismo dyrektora Departamentu Podatków od Towarów i Usług w resorcie finansów do Jarosława Nenemana.

---

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

Więcej o: