ZBP ostrzega przed kradzieżą tożsamości. Próba wyłudzeń kredytów na 120 mln złotych

Wykorzystując cudzą tożsamość, w trzecim kwartale br. próbowano wyłudzić 1,5 tys. kredytów na łączną kwotę 120 mln zł, poinformował Związek Banków Polskich
W III kwartale 2018 r. Polacy, o ponad 10 proc, pobili dotychczasowy rekord liczby utraconych dokumentów zgłoszonych do Systemu Dokumenty Zastrzeżone - w tym okresie baza wzrosła o ponad 43 tysiące szt. To najlepszy wynik od ponad 10 lat.

- poinformował Związek Banków Polskich

W III kwartale 2018 r. baza Systemu DZ wzrosła o 43 276 szt. dokumentów i zawierała łącznie ponad 1 milion 688 tysięcy sztuk dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży, podano również.

Bardzo nas cieszy to, że coraz bardziej naturalną rzeczą staje się to, że po utracie dokumentów są one zastrzegane w banku. Jest to dla Polaków niemal równie oczywiste, jak zastrzeganie utraconej kary bankowej

- powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości.

Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Więcej o: