Superbogaci jeszcze nigdy nie bogacili się tak szybko. Mają już łącznie 8,9 bln dolarów

Kiedyś byli Rothschildowie, Rockefellerowie i Vanderbiltowie. Dziś powstają nowe rodziny superbogatych. W ciągu jednego roku - 2017 - wartość majątków światowych miliarderów wzrosła łącznie o prawie 20 proc., czyli o 1,4 bln dolarów. Więcej niż wynosi PKB Hiszpanii lub Australii.

Superbogaci w ubiegłym roku zarobili więcej, niż kiedykolwiek w historii. Łączny majątek 2158 miliarderów wzrósł do 8,9 biliona dolarów - tak wynika z raportu PwC i banku UBS. Wielu powiększa swoje bogactwo dzięki bardzo dobrej sytuacji na giełdach. To dlatego właśnie pierwsze miejsce na liście miliarderów według rankingu Bloomberga od Billa Gatesa przejął Jeff Bezos, właściciel firmy Amazon.

Ogółem, pieniędzy jest tak dużo, że tworzy się nowa generacja bogatych i potężnych rodzin. "W ostatnich 30 latach widzieliśmy znacznie więcej przyrostu bogactwa niż w wieku pozłacanym" [w USA w drugiej połowie XIX w. od zakończenia wojny secesyjnej do początku wojny amerykańsko-hiszpańskiej - red]. Ten okres stworzył pokolenia rodzin w USA i Europie, które miały wpływ na biznes, bankowość, politykę, filantropię i sztukę przez ponad 100 lat. Ponieważ w najbliższych latach majątek przedsiębiorców będzie przechodzić na ich spadkobierców, powstaną nowe takie rodziny XXI wieku" - czytamy w raporcie.

Z drugiej strony, coraz popularniejsze staje się przekazywanie znacznej części majątków na cele charytatywne - tak robią na przykład Bill Gates czy Warren Buffett.

Najwięcej miliarderów mieszka w Stanach zjednoczonych, ale wyniki całej grupy w górę ciągną Chiny, gdzie takich osób przybywa najszybciej. 12 lat temu w Chinach było tylko 16 miliarderów, teraz jest ich już 373 - wylicza raport.

Więcej o: