Orlen Pay - za paliwo zapłacisz smartfonem. System miał działać już w lutym, ale Orlen zrezygnował

Robert Kędzierski
Orlen uruchomił własny system mobilnych płatności. Dzięki Orlen Pay za tankowanie zapłacimy smartfonem. Podobny system miał ruszyć na stacjach koncernu w lutym. Start projektu w ostatniej chwili odwołano.

Orlen udostępnił nową usługę. Orlen Pay umożliwia płacenie za tankowane paliwo bez wchodzenia do budynku stacji. Wystarczy aplikacja. 

Jak to działa?

Ze sklepu z aplikacjami (Google Play lub AppStore) należy pobrać Orlen Mobile. Po uruchomieniu należy się zarejestrować podając dane osobowe. Wymagane jest potwierdzenie rejestracji kodem SMS. Usługa dostępna jest zarówno dla zwykłych użytkowników jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. 

Po rejestracji do aplikacji możemy "podpiąć" kartę płatniczą. To z niej ściągane będą pieniądze - w momencie płacenia muszą więc być na niej dostępne środki. 

Rozwiązanie zdecydowanie przyspiesza oraz upraszcza obsługę płatności dla klientów, których wizyta na stacji ogranicza się jedynie do zakupu paliwa lub klientów, którzy wolą już po zwolnieniu dystrybutora, bez pośpiechu, dokonać dalszych zakupów - w tym skorzystać z oferty gastronomicznej na stacji.

- czytamy w komunikacie opublikowanym przez Orlen.

Rekordowe wyniki odnotowywane w tym roku przez nasz segment detaliczny, potwierdzają, że wprowadzane zmiany na stacjach PKN ORLEN wpisują się bardzo dobrze w oczekiwania rynku. Z jednej strony konsekwentnie rozwijamy ofertę paliwową i pozapaliwową, wprowadzając również wysokiej jakości produkty od polskich producentów. Z drugiej zaś podnosimy standardy obsługi kierowców. Płatności mobilne to kolejny krok mający na celu podniesienie satysfakcji klientów, umożliwiający skrócenie czasu związanego z tankowaniem aut. 

- powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN komentując uruchomienie usługi. Przypomniał też, że sieć niedawno otworzyła "najnowocześniejszą stację w Europie" - ORLEN Drive.

W jaki sposób się płaci?

Na każdym z dystrybutorów umieszczono kod QR. Nie sposób go przeoczyć - to sporych rozmiarów kwadrat złożony z mniejszych figur. Po zakończeniu tankowania uruchamiamy aplikację Orlen Mobile i skanujemy kod QR. Pieniądze są ściągane z karty. 

Orlen udostępnił usługę Orlen Pay w aplikacji Orlen MobileOrlen udostępnił usługę Orlen Pay w aplikacji Orlen Mobile Fot. Orlen

Nie wszędzie można tak płacić

Jak poinformowało nas Biuro Prasowe Orlen mobilne płatności dostępne są na wybranych 1300 stacjach własnych Koncernu w Polsce, na których dystrybutory oznakowane są specjalną naklejką. 

Wydatki na paliwo pod kontrolą

Orlen Mobile pozwala nie tylko szybko znaleźć najbliższą stację benzynową Orlen. Daje też możliwość przeglądania historii tankowania. Dzięki temu dowiemy się ile wydaliśmy na paliwo za pomocą płatności mobilnych. 

Czytaj też: Orlen uruchamia ORLEN Drive. Zatankujesz nie wysiadając z auta

Miał być Just Drive

Podobny system miał działać na stacjach Orlen już na początku roku. Ostatecznie aplikacja Just Drive była dostępna przez zaledwie kilkadziesiąt godzin.

Aplikacja JustDriveAplikacja JustDrive materiały prasowe

Kilkanaście dni później Orlen oficjalnie poinformował o zerwaniu umowy ze spółką Itmagination Automotive, twórcą systemu.

Więcej o: