Ustawa ustanawiająca 12 listopada dniem wolnym od pracy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę została podpisana przez prezydenta. Jednak nie wszyscy będą mieli z tej okazji wolne. Kolejowe spółki 12 listopada nie będą zmieniać rozkładów jazdy i pociągi będą kursowały, jak w dzień roboczy. Tak przynajmniej wynika z komunikatów już wydanych przez większość z nich.
Co ciekawe, PKP Intercity poinformowało, że oferty biletów weekendowych będą przedłużone właśnie na najbliższy poniedziałek, a pociągi będą kursowały zgodnie z rozkładem.
Podobną decyzję podjęły Przewozy Regionalne, przewożące pasażerów pod marką Polregio i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.
Również, jak w dzień roboczy będą na pewno kursować pociągi Kolei Mazowieckich, Kolei Dolnośląskich i Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, trójmiejskiej SKM i warszawskiej SKM również. Również Koleje Małopolskie będą funkcjonować zgodnie z roboczym rozkładem jazdy.
Także we wszystkich przypadkach wydłużone zostaje działanie ofert weekendowych. Dzięki temu klienci za te same pieniądze dostaną dodatkowy dzień na podróże. PKP Intercity w komunikacie prasowym poinformowało, że w razie potrzeby jest gotowe do dostawiania wagonów, gdyby długi weekend z okazji stulecia odzyskania niepodległości sprawił, że Polacy zechcą pojeździć po Polsce.
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami, informacja o zmienionym rozkładzie jazdy musi się pojawić na stacjach co najmniej 10 dni przed jego wejściem w życie, a w internecie musi być opublikowana co najmniej 21 dni przed.
Art. 30e.112) 1. Zarządca podaje do publicznej wiadomości rozkład jazdy pociągów pasażerskich w formie ogłoszenia na swojej stronie internetowej nie później niż w terminie 21 dni przed dniem jego wejścia w życie.2. Zarządca nie później niż w terminie 21 dni przed dniem wejścia w życie rozkładu jazdy pociągów pasażerskich przekazuje go w postaci elektronicznej właściwym operatorom stacji pasażerskich.3. Operator stacji pasażerskiej podaje do publicznej wiadomości w formie ogłoszeń w miejscu powszechnie dostępnym w budynku dworca kolejowego oraz na peronach lub przy drogach dojścia do peronów rozkład jazdy pociągów pasażerskich zatrzymujących się na tej stacji obowiązujący do kolejnej planowanej jego zmiany, nie później niż w terminie 10 dni przed dniem jego wejścia w życie.4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do zmian rozkładu jazdy pociągów pasażerskich.5. Przepisów ust. 1–4 nie stosuje się do rozkładu jazdy pociągu pasażerskiego, dla którego aplikant we wniosku o przydzielenie trasy pociągu określił, że rozkład jazdy pociągu nie jest podawany do publicznej wiadomości.
- czytamy w ustawie o transporcie kolejowym.
Czytaj też: Sklepy, sądy, przychodnie, przelewy bankowe - co i jak będzie działać 12 listopada?
12 listopada zamknięte mają być sklepy. Służba zdrowia będzie pracować, jak w dni wolne, ale zaplanowane operacje mają się odbyć. Wolne będą miały sądy, co sprawi, że tysiące rozpraw i posiedzeń będzie przełożonych na inny termin.