Brexit coraz bliżej. Wstępna umowa ma 585 stron. Jest gwarancja praw dla obywateli UE

Komisja Europejska opublikowała wstępną wersję umowy dotyczącej warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Dokument liczy 585 stron.

Gwarancje dla obywateli UE

Zawiera on wynegocjowane wcześniej gwarancje praw dla obywateli Unii mieszkających na Wyspach Brytyjskich, w tym prawie miliona Polaków. Jest w nim też zobowiązanie władz w Londynie do wpłacania składek do unijnego budżetu, z którego pieniądze będą przekazywane krajom członkowskim do 2023 roku.

Do umowy wpisano też najnowsze ustalenia negocjatorów z obu stron dotyczące rozwiązania problemu przyszłej granicy irlandzkiej. Wstępną wersję umowy poparł dziś brytyjski rząd. Europejscy przywódcy mają to zrobić na nadzwyczajnym szczycie, który zapewne odbędzie się 25 listopada. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że wcześniej jeszcze, bo w poniedziałek, mają się spotkać ministrowie do spraw europejskich, by przygotować szczyt.

Zobacz też: "Mamy już bardzo dosyć brexitu"- londyńskie City traci pozycję lidera

Długie negocjacje

Rokowania brexitowe były prowadzone na zasadzie partnerskiej - podkreślił unijny negocjator Michel Barnier. „Nie negocjowaliśmy przeciwko Wielkiej Brytanii, ale z Wielką Brytanią” - dodał.

Wcześniej pojawiały się krytyczne głosy, że Unia rozmawia z władzami w Londynie z pozycji siły i nie daje im wielkiego pola manewru. Michel Barnier przekonywał, że wynegocjowana wstępna umowa brexitowe zapewnia interesy Unii, ale także Wielkiej Brytanii, która - jak mówił - pozostanie przyjacielem i partnerem Wspólnoty.

Zobacz też: Twardy brexit może być bardzo groźny dla Polski. Szczególnie dla kilku branż

Czas na unijny szczyt

Szef Komisji Europejskiej zaproponował przewodniczącemu Rady Europejskiej zwołanie nadzwyczajnego szczytu brexitowego. Jean-Claude Juncker w liście do Donalda Tuska napisał, że w negocjacjach w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii nastąpił znaczący postęp, więc możliwy jest szczyt, na którym wstępne porozumienie brexitowe zostanie zaakceptowane.

Najprawdopodobniej przywódcy 27 krajów zaakceptują porozumieni na szczycie 25 listopada, choć data nie została jeszcze potwierdzona. Umowę wcześniej zaakceptował brytyjski rząd. Najtrudniejsza przeprawa czeka jeszcze premier Wielkiej Brytanii w parlamencie brytyjskim, gdzie uzyskanie większości dla dokumentu będzie trudne.

Więcej o: