Brexit bez umowy z UE? Analitycy: Polska oberwie najmocniej

Polska gospodarka będzie największą, poza Wyspami, ofiarą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Tak twierdzą analitycy Oxford Economics.

Do formalnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Londyn zostało niewiele ponad pół roku, negocjacje ws. warunków cały czas trwają, jednak coraz częściej mówi się o niebezpieczeństwie tzw. twardego brexitu, a więc wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez całościowego porozumienia.

Okazuje się, że to rozwiązanie niekorzystne dla Wyspiarzy, ale i Polski. Według raportu instytutu analitycznego Oxford Economics scenariusz „no-deal” oznaczałby dla Wielkiej Brytanii PKB mniejszy o 2,1 proc. na koniec 2020 roku. Irlandię twardy brexit kosztowałby 1,4 proc. PKB. Polska zapłaciłaby za taki rozwój sytuacji najwięcej z grona państw Europy kontynentalnej. Nasz PKB byłby niższy na koniec 2020 roku aż o 0,8 proc.

Brexit bez porozumienia mocno odczuliby także nasi południowi sąsiedzi. Gospodarka Czech skurczyłaby się o 0,7 proc., Słowacji – o 0,6 proc. Wśród stosunkowo mocno dotkniętych krajów znalazłyby się także Dania (- 0,6 proc.), Grecja (- 0,6 proc.) i Szwecja (- 0,4 proc.).

Dla Europy dość pozytywną wiadomością jest to, że PKB największych pięciu gospodarek strefy euro, a więc Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Holandii, skurczy się o mniej niż 0,3 proc.

Czytaj więcej: Nieoczekiwany skutek brexitu. Zakłócenia w nawigacji satelitarnej to dla Londynu koszt 1 mld funtów dziennie

Donald Tusk nie wyklucza czarnego scenariusza

Brexit to jeden z głównych tematów nieformalnego szczytu liderów państw Unii Europejskiej w Salzburgu. Wszystkie scenariusze są jeszcze możliwe, choć mówi się, że "no-deal" jest coraz bardziej prawdopodobny.

Potwierdzili to szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, którzy powiedzieli wczoraj, że nie wykluczają scenariusza, w którym Wielka Brytania opuści Wspólnotę bez porozumienia z Brukselą. Juncker podkreślił przy tym, że Unia Europejska jest przygotowana na taki scenariusz.

Według sondażu przeprowadzonego przez Reutersa na przełomie sierpnia i września, ekonomiści na 25 proc. szacują prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez żadnej umowy.

Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski, z kolei połowa brytyjskiego handlu jest kierowana na obszar UE.

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o: