Brexit bez umowy z UE? Analitycy: Polska oberwie najmocniej

Polska gospodarka będzie największą, poza Wyspami, ofiarą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Tak twierdzą analitycy Oxford Economics.

Do formalnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Londyn zostało niewiele ponad pół roku, negocjacje ws. warunków cały czas trwają, jednak coraz częściej mówi się o niebezpieczeństwie tzw. twardego brexitu, a więc wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez całościowego porozumienia.

Okazuje się, że to rozwiązanie niekorzystne dla Wyspiarzy, ale i Polski. Według raportu instytutu analitycznego Oxford Economics scenariusz „no-deal” oznaczałby dla Wielkiej Brytanii PKB mniejszy o 2,1 proc. na koniec 2020 roku. Irlandię twardy brexit kosztowałby 1,4 proc. PKB. Polska zapłaciłaby za taki rozwój sytuacji najwięcej z grona państw Europy kontynentalnej. Nasz PKB byłby niższy na koniec 2020 roku aż o 0,8 proc.

Brexit bez porozumienia mocno odczuliby także nasi południowi sąsiedzi. Gospodarka Czech skurczyłaby się o 0,7 proc., Słowacji – o 0,6 proc. Wśród stosunkowo mocno dotkniętych krajów znalazłyby się także Dania (- 0,6 proc.), Grecja (- 0,6 proc.) i Szwecja (- 0,4 proc.).

Dla Europy dość pozytywną wiadomością jest to, że PKB największych pięciu gospodarek strefy euro, a więc Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Holandii, skurczy się o mniej niż 0,3 proc.

Czytaj więcej: Nieoczekiwany skutek brexitu. Zakłócenia w nawigacji satelitarnej to dla Londynu koszt 1 mld funtów dziennie

Donald Tusk nie wyklucza czarnego scenariusza

Brexit to jeden z głównych tematów nieformalnego szczytu liderów państw Unii Europejskiej w Salzburgu. Wszystkie scenariusze są jeszcze możliwe, choć mówi się, że "no-deal" jest coraz bardziej prawdopodobny.

Potwierdzili to szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, którzy powiedzieli wczoraj, że nie wykluczają scenariusza, w którym Wielka Brytania opuści Wspólnotę bez porozumienia z Brukselą. Juncker podkreślił przy tym, że Unia Europejska jest przygotowana na taki scenariusz.

Według sondażu przeprowadzonego przez Reutersa na przełomie sierpnia i września, ekonomiści na 25 proc. szacują prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez żadnej umowy.

Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski, z kolei połowa brytyjskiego handlu jest kierowana na obszar UE.

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (239)
Brexit bez umowy z UE? Analitycy: Polska oberwie najmocniej
Zaloguj się
 • peowca888

  Oceniono 92 razy 34

  modlmy sie zeby bylo wiecej niz 0,8 , zniknie czesc dotacji placonych Polsce przez UK a to pozwoli odsunac pisowskich zlodziei i oszustow od koryta

 • szabepio

  Oceniono 35 razy 21

  Ale najbardziej skurczy sie gospodarka UK. Chaos jaki zapanuje w handlu (cła) i brak ludzi do pracy bedzie dla UK katastrofą. Nie ma mozliwosci zeby skompensowali to w inny sposób. Bedą musielu za import z ue placic cła czyli podwyzki. Setki tysiecy firm z UK nie zacznie kupowac wyrobów z usa. Bo wcale nie taniej bo transport i tez cła oraz te wyroby nie bedą miały papierów na ue. UK lezy i robi pod siebie. Sama odcieła sie od 300mln rynku bogatych konsumentów i wysoko rozwinietych technologicznie producentów. Inne rynki ma za oceanem....
  A za prawo pozostania w EUROSTAT uk zaplaci nie 10mld eur rocznie jak Norwegia a 50mld eur. I tak tempe spoleczenstwo uk wymądrkowało. Ale to dobrze. Kara za matolkowatosc bedzie dotkliwa.

 • 41janina

  Oceniono 42 razy 16

  A tak bardzo Pis judzil a nastepnie cieszyl sie z brexitu, oczywiscie twierdzac, ze to wina Tuska.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 45 razy 15

  Tu nie trzeba być analitykiem, by wiedzieć że cokolwiek na świecie dzieje się w gospodarce, nawet gdy w Bombaju (Mumbaju?) na targu przewróci się worek ryżu, polski złoty obrywa.
  Taka Wolska gospodarka.

 • narcystycznykanibal

  Oceniono 52 razy 14

  zmasowany atak trolli , jedni od PiS inni z ZSSR ... lecę po popkorn , nie przestawajcie

 • TOMASZ P.

  Oceniono 31 razy 13

  Ja żądam Polexitu i powrotu do katolickiego średniowiecza!!!!!!! Jarek, Jarek, Jarek, Jarek!

 • andrew1507

  Oceniono 40 razy 10

  trole pisowsko/moskiewskie robia w galoty, czuja kleske totalna pis w kazdych wyborach...

 • szabepio

  Oceniono 15 razy 9

  A pamietacie jak "brzeszcze" z szyszką w doopie (tonacja bazarowego jękogłosu) pojechala do may i oswiadczyła ze Polacy nic nie stracą.

 • cokolwiekbadz

  Oceniono 23 razy 9

  Brawo Donald!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX