Prezes NBP na antenie TVP: "Są dwie osoby, które chcą rozchwiać system finansowy w Polsce"

"Dwie osoby próbują rozchwiać system bankowy i mogę powiedzieć, że to się im nie uda" - skomentował aferę KNF Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego w programie "Gość Wiadomości".

W programie "Gość Wiadomości" Adam Glapiński odniósł się do afery ujawnionej w ubiegły wtorek przez "Gazetę Wyborczą". Przypomnijmy: Według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za 40 mln złotych.

Leszek Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek po południu Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął.

Po pierwsze, chciałem zaznaczyć, że Komisja Nadzoru Finansowego nie znajduje się pod moim nadzorem, ale pod nadzorem premiera

- podkreślił na początku Adam Glapiński.

Zapytany o swoje relacje z szefem KNF Markiem Chrzanowskim Glapiński zaznaczył, że zna go jako "człowieka uczciwego i niezwykle profesjonalnego".

Obecnie staram się unikać kontaktu z panem Markiem Chrzanowskim, ze względu na - można powiedzieć - czystość prawną

- zaznaczył jednocześnie Glapiński.

Zapytany o to, jaka jest jego opinia na temat afery ujawnionej przez "Wyborczą", Glapiński powiedział, że na razie nie może się do niczego odnieść.

Czekam na to co powiedzą odpowiednie organy państwowe. A artykuły prasowe nie robią na na mnie żadnego wrażenia

Gdy prowadzący program Krzysztof Ziemiec zapytał o to, kto najbardziej zawiódł w sprawie KNF, Glapiński odparował: "A może zawiedli autorzy tego artykułu"

"Dwie osoby chcą rozchwiać system finansowy"

Na antenie TVP Glapiński odniósł się też do zapowiedzi Romana Giertycha, obrońcy Leszka Czarneckiego, który poinformował, że złoży w prokuraturze kolejne nagranie.

Są dwie osoby, które chcą rozchwiać system finansowy w Polsce. I mogę powiedzieć, że im się to nie uda. Mam też apel do polskich polityków, aby nie mieszali polskiego systemu finansowego do rozgrywek politycznych

- zaznaczył Glapiński.

Zapytany o słynny już "plan Zdzisława" [Sokala - red.], czyli zmianę w prawie, która pozwalałaby na kupowanie banków za złotówkę Glapiński podkreślił, że w Unii Europejskiej obowiązuje rezolucja dotycząca tzw. kontrolowanej upadłości banków.

Krzysztof Ziemiec zapytał też prezesa NBP o "interesy Leszka Czarneckiego"

Sytuacja jego banków jest powszechnie znana od lat. Ich wykresy można obserwować na giełdzie

- zaznaczył Glapiński.

Klienci banków mogą spać spokojnie

W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem Adam Glapiński postanowił uspokoić również klientów Getin Noble Bank i Idea Bank, który mogliby obawiać się o oszczędności.

Każdy klient banków w Polsce ma w pełni zabezpieczony depozyt do kwoty 100 tysięcy euro. System jest tak skonstruowany, że każdy ma gwarancje wypłaty środków w ciągu tygodnia

- podkreślił prezes NBP.

Prezes NBP poinformował, że w niedzielę wieczorem w Ministerstwie Finansów odbywa się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej (NBP, minister finansów, KNF oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny), który przygląda się sytuacji wokół KNF-u.

Giertych zapowiada nowe nagrania, KNF reaguje

W sobotę Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego, zapowiedział, że złoży w prokuraturze kolejne nagranie w sprawie afery z udziałem byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Tym razem ma to być nagranie wideo, które pochodzi z lipca.

W poniedziałek złożę w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. Marek Chrzanowski wiedział już wówczas, że jego oferta korupcyjna została odrzucona. Przeszedł więc do realizacji jak to nazwał "planu Zdzisława". Na taśmie słychać i widać (to nagranie video), jak przedstawiciele urzędu państwowego bez żenady potwierdzają, że wiedzą o planie przejęcia banku za złotówkę.

- napisał Giertych na swoim profilu w serwisie Facebook.

Na słowa Giertycha zareagował UKNF. W niedzielę urząd opublikował oświadczenie, w których odciął się od oskarżeń wysuwanych przez obrońcę Leszka Czarneckiego.

W ocenie KNF zarzuty mecenasa Romana Giertycha opublikowane na Facebooku są bezpodstawne. Rzeczywisty kontekst opisanych przez niego wydarzeń został zniekształcony. Urząd KNF odczytuje działania mecenasa Giertycha jako próbę utrudnienia działań organu nadzoru

- czytamy w oświadczeniu rzecznika KNF, Jacka Barszczewskiego.

Co ciekawe rzecznik KNF przyznał, że urząd znajduje się posiadaniu nagrań z rozmów dotyczących Getin Noble Bank. "Wszelkie posiadane informacje i zapisy utrwalonych przez UKNF rozmów z przedstawicielami Getin Noble Banku SA zostaną przekazane do prokuratury" - zaznaczył Jacek Barszczewski.

---

Już w poniedziałek gościem Poranka w Gazeta.pl będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Platformy Obywatelskiej i były marszałek Sejmu VII kadencji.

 

Więcej o: