"Protest oddolny już się zaczął". Celnicy nie akceptują układu z Ministerstwem Finansów

Robert Kędzierski
Ministerstwo Finansów podpisało w środę porozumienie z dziesięcioma organizacjami związkowymi dotyczące podwyżek. Celnicy PL nie złożyli swojego podpisu i ostrzegają, że oddolny protest już się zaczął. Możliwy jest kolejny strajk.

21 listopada 2018 r. doszło do porozumienia pomiędzy Marianem Banasiem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) a reprezentantami dziesięciu organizacji związkowych. W ramach podpisanej umowy niektórzy członkowie korpusu służby cywilnej, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i inni pracownicy zatrudnieni w KAS od 1 stycznia 2019 roku otrzymają podwyżkę pensji w wysokości 655 zł brutto.

Środki mają zostać wypłacone najpóźniej do końca trzeciego kwartału przyszłego roku r. z wyrównaniem. Ministerstwo obiecało też, że wdroży program modernizacji KAS i powoła specjalny zespół, który będzie negocjował podwyżki w kolejnych latach.

Mundurowi wywalczyli też, podobnie jak policjanci, przywileje emerytalne. Uzyskanie świadczenia będzie możliwe po 25 latach służby bez wymogu ukończenia 55 roku życia. 

Podwyżki nie dla wszystkich, zapowiedź strajku

Do porozumienia z Ministerstwem nie przystąpił Związek Zawodowy Celnicy PL. Jego przedstawiciele twierdzą, że treść umowy wyklucza wielu pracowników służb z grona objętych podwyżkami. W szczególności chodzi o młodszych specjalistów, specjalistów i starszych specjalistów. By dostać wyższe pensje musieliby zostać awansowani, a to nie będzie możliwe we wszystkich przypadkach.

Brak porozumienia z Ministerstwem może przynieść nieprzewidywalne skutki. Na podstawie sygnałów płynących od kolegów i koleżanek mogę stwierdzić, ze wkrótce ogłosimy akcję protestacyjną. Zresztą protest oddolny już się zaczął

- stwierdził Sławomir Siwy, Przewodniczący ZZ Celnicy PL w rozmowie z naszą redakcją. 

Zapis dotyczący zmian w przepisach emerytalnych jest wyłącznie deklaracją działania Szefa KAS, gdy w innych służbach jest to konkretne zobowiązanie Ministra

- dodał. 

Czytaj też: Policjanci wywalczyli podwyżki. W kolejce już ustawiają się celnicy i pracownicy skarbówki

Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" na początku listopada wyjaśniał, dlaczego funkcjonariusze służby celno-skarbowej chcą strajkować. Zarabiają najmniej spośród wszystkich służb mundurowych.

**

Więcej o: