Zaskakująca prośba Biedronki: "Prosimy nie sugerować się cenami na opakowaniu"

"Prosimy nie sugerować się cenami na opakowaniu. Prawidłowa cena zostanie naliczona w kasie" - taki komunikat w sklepach sieci Biedronka mogą zobaczyć klienci.

O zaskakującym komunikacie pisze "Wirtualna Polska". Zdjęcie komunikatu zrobił czytelnik portalu w jednym ze sklepów Biedronka na Dolnym Śląsku. Napis widniał nad lodówkami z mięsem.

Informacja może sugerować, że niektóre ceny na opakowaniach są niższe, niż potem pojawią się na paragonie. Biedronka uspokaja jednak, że jest wręcz przeciwnie, i towary w lodówkach są objęte promocją (której etykiety na opakowaniach z mięsem mogą nie uwzględniać), więc przy kasie mogą okazać się tańsze.

Ogłoszenie miało na celu zapewnienie klientów, że aktualnie obowiązuje promocja i ceny towarów dzięki niej są finalnie niższe niż nadrukowane na opakowaniu przez producenta. Promocyjne ceny były przedstawione np. na etykietach cenowych nad danym artykułem

- tłumaczy sieć w przesłanym nam oświadczeniu.

Komunikat jest dwuznaczny. Jeśli faktycznie ma zapewniać klientów, że trwa promocja, to zapewne przejrzyściej byłoby napisać np., że cena naliczona przy kasie będzie niższa niż ta na opakowaniu. 

Komunikaty o tym, aby "nie sugerować się cenami na opakowaniu" pojawiają się w sklepach Biedronka raz na jakiś czas. Internauci zwracają na nie uwagę już od kilku lat.

Na marginesie - zgodnie z ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług, klienci mają prawo, w sytuacji rozbieżności w cenach, żądać sprzedaży na korzystniejszych warunkach.

.. fragment ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług

Więcej o: