Mateusz Morawiecki: Umowa brexitowa gwarantuje interesy Polaków na Wyspach

Premier Mateusz Morawiecki pisze na Twitterze, że umowa brexitowa gwarantuje prawa Polaków na Wyspach. Dziś zatwierdzono je po niespełna półgodzinnych obradach państw "27" na szczycie w Brukseli.

Szef rządu napisał, że uzgodniona umowa to wynik długich negocjacji, w których Polska od początku zachęcała do kompromisu.

"Cieszę się, że się udało - bo umowa gwarantuje prawa Polaków na Wyspach, interesy polskich firm i unijny budżet. A Polska i Wielka Brytania pozostaną bliskimi sojusznikami" - zapewnia szef rządu. 

Do zatwierdzonej umowy brexitowej dołączono deklarację polityczną w sprawie przyszłych, unijno-brytyjskich relacji handlowych. 

Brexit, czyli 585 stron umowy 

Umowa liczy 585 stron i określa szczegółowo warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Z punktu widzenia interesów Polski kluczowe są dwa zapisy - o zagwarantowaniu praw Europejczyków, w tym naszych rodaków na Wyspach Brytyjskich, oraz zobowiązanie władz w Londynie, że mimo brexitu, będą wpłacać składki do obecnego, unijnego budżetu, którego Polska jest największym beneficjentem.

Najtrudniejsze negocjacje dotyczyły zapisów, które mają zagwarantować, że po brexicie, nie zostaną wprowadzone uciążliwe kontrole na granicy irlandzkiej. 

Parlamentarna niepewność

Teraz umowa brexitowa musi być ratyfikowana w krajach członkowskich i przez Parlament Europejski. O ile ratyfikacja w 27 państwach UE i europarlamencie nie powinna być problemem, o tyle ratyfikacja w parlamencie brytyjskim stoi pod dużym znakiem zapytania. Wielu brytyjskich posłów krytykuje bowiem porozumienie uważając, że godzi ono w interesy Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o deklarację polityczną dotyczącą przyszłych relacji handlowych to liczy ona ponad 20 stron i nie jest prawnie wiążąca. To zbiór intencji i zapowiedź negocjacji w sprawie nowej, unijno-brytyjskiej umowy gospodarczej. Te rokowania mają się zacząć z chwilą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii 29 marca przyszłego roku.

Pierwotnie zakładano, że potrwają niecałe 2 lata do końca 2020 roku. Ale na ostatnim etapie rokowań zdecydowano o możliwości wydłużenia tego okresu o kolejne dwa lata. Podczas okresu przejściowego, liczonego od brexitu do wejścia w życie nowej umowy handlowej, Wielka Brytania będzie objęta wszystkimi unijnymi regulacjami i zasadami, także nowymi, ale bez prawa głosu w sprawie ostatecznego ich kształtu.

Więcej o:
Komentarze (39)
Mateusz Morawiecki: Umowa brexitowa gwarantuje interesy Polaków na Wyspach
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 18 razy 16

  Żałosny Pinokio - akurat TY nie miałeś i nie masz w tej sprawie nic do powiedzenia!

 • jachay

  Oceniono 14 razy 14

  Przed spotkaniem były wywiady z przywódcami Europy. Morawiecki miał dwa mikrofony przed nosem, w tym jeden z Polsatu. Juncker kilkanaście. Wszyscy się pozdrawiali, Morawieckiego tam nie było.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 13 razy 13

  konia kują, żaba nogę podstawia, Pinokio zawsze gotowy do podczepienia się cudzych wyników

 • japiota

  Oceniono 19 razy 13

  Drogi Mateuszu
  Najważniejsze żeby umowa gwarantowała interesy 38mln Polaków żyjących w Polsce. Pan jest premierem rządu Polski a nie Polaków na emigracji. Tak samo nie rozumiem jak osoby na stałe żyjące za granicą mają prawo wyborcze w Polsce.

 • kolesio2

  Oceniono 13 razy 11

  Dziękuj Panu Tuskowi , oszuście ,bo ciebie nawet nie zauważyli i nikt poważny ręki tobie nie podał .

 • ok-cham

  Oceniono 11 razy 11

  Słowa otuchy w ustach premiera są jak pocałunek śmierci w filmie o mafii.

 • 1-wolne

  Oceniono 9 razy 9

  Morawieckiemu nie przeszło przez gardło podziękowanie dla Tuska który głównie walczył o prawa Polaków na wyspach. Jak zwykle pominął się z prawdą .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX