Francja zredukuje atom. Macron zapowiedział zamknięcie czternastu reaktorów

Francja zamierza do 2035 roku o połowę zmniejszyć liczbę swoich elektrowni atomowych. Taką deklarację złożył prezydent Emmanuel Macron.

Prezydent oświadczył, że chciałby, aby zmniejszenie liczby elektrowni atomowych można było osiągnąć w roku 2025, ale - jak zaznaczył - realna jest data 2035 roku, kiedy to zamkniętych zostanie czternaście reaktorów o mocy 900 megawatów.

Najwcześniej, bo za dwa lata, przestaną pracować dwa reaktory w najstarszej i wzbudzającej wielkie zastrzeżenia ekologów co do bezpieczeństwa elektrowni w Fessenheim.

Emmanuel Macron zamknięcie pozostałych reaktorów uzależnił między innymi od dostaw energii od państw sąsiadujących z Francją oraz od zmian na rynku energetycznym. Zastrzegł przy tym, że ograniczenie rynku energii nuklearnej nie oznacza całkowitej rezygnacji z tego rodzaju produkcji prądu. Opowiedział się za rozwijaniem innych form wytwarzania energii odnawialnej przede wszystkim poprzez rozbudowę elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i korzystających z zasobów wodnych.

Więcej o: