eBay: Polacy wydadzą na świąteczne prezenty średnio 594 zł. Średnio po 7 prezentów

Prezenty świąteczne będą dla Polaków całkiem sporym wydatkiem. Każdy z nas wyda bowiem na ten cel blisko 600 zł.
Zobacz wideo

Na świąteczne prezenty Polacy wydadzą w tym roku średnio 594 zł, przy czym najwięcej, bo szacunkowo 236 zł, przeznaczymy na upominki dla dzieci, wynika z internetowego badania Kantar TNS przeprowadzonego na zlecenie eBay. Choć Święta Bożego Narodzenia wywołują zazwyczaj przyjemne skojarzenia, dla 37 proc. kobiet i 26 proc. mężczyzn wiążą się z odczuwaniem zwiększonego poziomu stresu przy sięganiu do portfela czy sprawdzaniu stanu konta.

Jak pokazują wyniki badania, ponad połowa Polaków pozostawia świąteczne zakupy niemalże na ostatnią chwilę. I choć już na początku listopada w sklepach i centrach handlowych zaczynają pojawiać się choinkowe dekoracje oraz słychać nastrojowe świąteczne melodie, to zaledwie 32 proc. klientów ulega ich wpływowi. Większość badanych (54 proc.) czeka z zakupem upominków do ostatniej chwili: w grudniu, na tydzień lub nawet kilka dni przed Wigilią. Nie zmienia to jednak faktu, że potrzebujemy czasu do namysłu, co kupić najbliższym - 41 proc. spędza od kilku dni do tygodnia na planowaniu świątecznych zakupów.

"W tym roku zamierzamy kupić średnio po 7 prezentów, na które wydamy blisko 600 zł. Najwięcej skorzystają na tym dzieci - na upominki dla nich przeznaczymy średnio 236 zł, podczas gdy na partnera przypadnie kwota 174 zł, a najmniej na rodziców - 137 zł. Nie wszyscy znajdą jednak pod choinką wymarzone prezenty. Jeśli w tym roku Polacy otrzymają tyle samo niechcianych upominków co w 2017 roku, szacuje się, że wartość nietrafionych upominków wyniesie ponad 586 mln zł. W poprzednie święta co trzeci badany otrzymał co najmniej jeden niechciany prezent, z czego 42 proc. zdecydowało się taki upominek zatrzymać. Co ciekawe, odsprzedawanie nietrafionych upominków w ostatnich latach wydaje się coraz bardziej popularne i akceptowalne. Aż 42 proc. pytanych cieszyłoby się, gdyby obdarowany sprzedał prezent i środki przeznaczył na cele charytatywne, a 34 proc. gdyby za środki ze sprzedaży kupił sobie coś innego, co mu się podoba"

- czytamy w komunikacie.

Czytaj też: Prezenty z Allegro? Wiemy co sprzedawało się w zeszłym roku

Nowoczesne technologie, ale też brak czasu na wielogodzinne wędrówki po sklepach sprawiają, że 76 proc. badanych planuje kupić tyle samo lub więcej prezentów przez urządzenia takie jak komputer czy laptop niż rok temu. Coraz więcej osób ceni sobie wygodę zakupów na platformach typu marketplace m.in. za niższe ceny produktów (45 proc.) oraz większą możliwość znalezienia unikalnych przedmiotów (41 proc.).

Dla ankietowanych, korzystających z platform marketplace, motywacją są także: unikanie przedświątecznych kolejek (24 proc.), dowolny i nieograniczony czas na podejmowanie decyzji zakupowych (21 proc.), możliwość kupienia wszystkich prezentów w jednym miejscu (13 proc.) oraz wybrania spośród różnych form dostawy (13 proc.). Internet może być także doskonałym źródłem inspiracji, szczególnie dla 29 proc. respondentów, którzy stresują się brakiem pomysłów na wymarzone prezenty, podano również.

eBay Inc. to globalny lider w handlu, udostępniający platformy Marketplace, StubHub i Classifieds. Firma powstała w 1995 roku w San Jose w Kalifornii. eBay to jedna z największych i najaktywniejszych platform sprzedażowych. W 2016 r. sprzedaż przez eBay osiągnęła wartość 84 mld USD brutto.

Więcej o: