Planujesz kupić prezenty pod choinkę przez internet? Zostało ci bardzo mało czasu

Prezenty świąteczne przez internet warto zamówić jeszcze w tym tygodniu - radzi Poczta Polska. Również firmy kurierskie szykują się na prawdziwe oblężenie. Wszystko przez to, że Polacy kupują w sieci coraz częściej.
Zobacz wideo

Osoby, którą chcą kupić prezenty świąteczne w internecie powinny to zrobić w tym tygodniu. "W tym roku zostanie pobity ubiegłoroczny rekord liczby przesyłek" - podkreśla Poczta Polska w opublikowanym komunikacie.

Osoby, które prezenty zamówią później, muszą liczyć się z opóźnieniami, kolejkami, przepełnionymi paczkomatami i punktami odbioru. 

Liczba paczek, które obsługujemy rośnie rok do roku, szczególnie znaczne wzrosty notujemy w ostatnich tygodniach przed Świętami Bożego Narodzenia. W okresie tym paczki doręcza ponad 6 tys. kurierów, pracują oni nawet w soboty

- wyjaśnia Jerzy Garycki, dyrektor Pionu Operacji Logistycznych Poczty Polskiej.

W firmach kurierskich szczyt zamówień również już się rozpoczął.

Ilość przesyłek jest już nawet o 70 proc. wyższa, niż normalnie. Klienci zamawiają mnóstwo odzieży, butów, zabawek, a nawet sprzętu AGD. Paczek jest naprawdę dużo.

- tłumaczy w rozmowie z Next.gazeta.pl Mariusz Szeszuła, który prowadzi jeden z punktów sieci kurierskiej Pakersi. Zdaniem Szeszuły osoby, które planują zamówić prezent za pośrednictwem firmy kurierskiej,  powinny zrobić w tym tygodniu.

Zamówienie prezentów później, w najbliższy wtorek, czy środę, jest już bardzo ryzykowne. Pamiętajmy o tym, że Wigilia w tym roku przypada w poniedziałek. 

- dodał.

Na prezenty wydamy nawet 1000 zł

Z raportu "Świąteczny portfel Polaków 2018", opracowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że najwięcej, bo 30 proc. badanych, na prezenty wyda od 300 do 500 zł. Mniejszą kwotę - od 100 do 300 zł - planuje wydać 23 proc. badanych. Tych, którzy na prezenty przeznaczą od 500 do 1000 zł jest tyle samo - 23 proc. Nieco ponad jedna trzecia z ankietowanych na prezenty oszczędzała, 63 proc. osób tego nie robiło.

Allegro przewiduje rekord wszech czasów

Według Allegro, szczyt zakupów w sieci przypada zwykle na 12 -14 dni przed Wigilią. W ub. roku wypadł w podobnym okresie bo 11 grudnia. Polacy kupili tego dnia ponad 2,16 mln przedmiotów, podczas gdy średnia roczna wynosiła ok 1 miliona dziennie.

W tym roku apogeum zakupów przypadło jednak najprawdopodobniej na poniedziałek 10 grudnia.  Allegro przewiduje, że padł rekord wszechczasów, bo na tydzień przed spodziewanym szczytem, czyli 3 grudnia, klienci na Allegro kupili aż 2,2 miliona przedmiotów. Średnia dzienna w całym 2018 roku to 1,2 mln sprzedanych przedmiotów.

Więcej o: