Wolne dni w 2019 r. W najlepszej opcji 7 dni urlopu to aż 17 dni wolnego

Kiedy wypadają najważniejsze święta w 2019 r.? Jak zaplanować wczasy, żeby "zaoszczędzić" na dniach urlopowych? Na majówkę wystarczą w przyszłym roku trzy dni urlopu, żeby wypoczywać przez dziewięć dni.
Zobacz wideo

Styczeń

Ze styczniowych świąt tylko jedno - Nowy Rok - da naprawdę dzień wolny. 1 stycznia wypada bowiem we wtorek. Wolne 31 grudnia 2018 r. to cztery dni wolnego.

6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, wypada w niedzielę, czyli w dzień, który i tak jest ustawowo wolny od pracy.

Luty, marzec - bez świąt

Kwiecień i maj

Wielkanoc wypada w 2019 r. późno - 21-22 kwietnia. Kto chce, może - biorąc wolne w dniach 23-26 kwietnia - przedłużyć sobie dni bez pracy (wliczając weekendy) do dziewięciu dni.

A jest szansa na jeszcze jeden dzień wolnego! Warto bowiem pamiętać, że w Sejmie czeka na rozpatrzenie ustawa (złożona przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów), aby już od 2019 r. dniami ustawowo wolnymi był też Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia. 

Co więcej, majówka również wypada dosyć korzystnie, bo 1 maja to środa, a 3 maja to piątek. Biorąc wolne w dniach 29-30 kwietnia oraz 2 maja (poniedziałek, wtorek i czwartek) - wliczając święta i "okalające" weekendy - otrzyma się dziewięć dni wolnego. Gdyby połączyć ten tydzień wolnego z poprzednim (z Poniedziałkiem Wielkanocnym i urlopem 26-30 kwietnia), biorąc siedem dni wolnego uzyska się łącznie 16 dni bez pracy. A gdyby Wielki Piątek również był wolny, to nawet 17 dni.

Czerwiec

Kolejne wolne to wypadające 20 czerwca Boże Ciało (oczywiście czwartek). Włącznie z urlopem w piątek 21 czerwca może dać to długi, czterodniowy weekend. A gdyby ktoś planowane całotygodniowe wczasy, to dzięki ustawowemu wolnemu 20 czerwca "zaoszczędzi" jeden dzień urlopowy.

Wcześniej - 9 czerwca - wypadają Zielone Świątki (oczywiście niedziela). W poprzednich latach trzeba było pamiętać, że jest to dzień wolny od handlu, ale w 2019 r. i tak to święto wypada w niedzielę niehandlową (w 2018 r. też tak było). 

Lipiec - bez świąt

Sierpień

15 sierpnia, czyli Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wypada w czwartek. Sytuacja jest więc podobna jak z Bożym Ciałem 20 czerwca. Wystarczy jeden dzień wolnego, żeby zrobić sobie czterodniowy, długi weekend. Także - wystarczy wypisanie czterech, a nie pięciu dni urlopu, aby cieszyć się wolnym przez cały tydzień.

Wrzesień, październik - bez świąt

Listopad

1 listopada wypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek. Zatem będziemy mieć z rzędu dwa przedłużone, bo trzydniowe weekendy. Teoretycznie pięć dni urlopu w pracy (4-8 listopada) będzie oznaczało łącznie 11 dni wolnego.

Grudzień

Boże Narodzenie wypada z kolei w 2019 r. środku tygodnia - w środę i czwartek. Gdyby okazało się, że w Sejmie przeszła ustawa o dniu ustawowo wolnym w Wigilię, to do pracy część Polaków nie pójdzie też we wtorek. 2-3 dni urlopu i wolnych będzie aż dziewięć dni od 21 do 29 grudnia.

Dni wolne w 2019 r. - kalendarzDni wolne w 2019 r. - kalendarz grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

A może coś jeszcze?

Tyle wiemy na dziś. Ale rok temu (a wręcz jeszcze w połowie października br.) nie wiedzieliśmy, że poniedziałek 12 listopada będzie w 2018 r. dniem wolnym od pracy.

Na razie nie słychać, aby w 2019 r. manewr z niespodziewanym, dodatkowym dniem "laby" miał być powtórzony (poza ustawą o wolnej Wigilii i Wielkim Piątku). Jednak wydarzenia z tego roku - kiedy Sejm przegłosował wolne 12 listopada (a prezydent podpisał ustawę) w środę 7 listopada - pokazują, że niczego nie można zawczasu przekreślać. 

W 2019 r. żadne święto nie przypada w sobotę, więc pracownikom nie będzie się należał z tej przyczyny dodatkowy dzień wolny.

Więcej o: