Trump, Demokraci i polityczna walka o 5 mld dol. Setki tysięcy osób na przymusowych urlopach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że częściowe zawieszenie rządu federalnego potrwa tak długo, dopóki Senat nie uwzględni w prowizorium budżetowym kwoty 5 miliardów dolarów przeznaczonej na budowę muru na granicy z Meksykiem.
Zobacz wideo

Część amerykańskiego rządu i administracji federalnej zawiesiła działalność w związku z nieuchwaleniem prowizorium budżetowego. Na ujęcie w ustawie pięciomiliardowej kwoty, o co zabiegał Donald Trump, nie zgodzili się Demokraci.

Do uchwalenia budżetu w liczącym 100 parlamentarzystów Senacie wymagane jest co najmniej 60 głosów na sto, co oznacza, że mający przewagę dwóch głosów Republikanie nie są w stanie sami rozstrzygnąć głosowania na swoją korzyść. 

Zawieszenie funkcjonowania niektórych departamentów federalnych oraz kilku innych agencji związane jest z formalnym brakiem ich finansowania. Dotyczy łącznie setek tysięcy osób. Poza pewnymi wyjątkami, związanymi z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa państwa, pracownicy np. departamentów stanu, rolnictwa, sprawiedliwości czy NASA zostają wysłani na przymusowy urlop, podczas którego nie otrzymują wynagrodzenia

Taka sytuacja ma miejsce po raz trzeci w tym roku, poprzednio w styczniu i lutym. To z kolei pierwszy taki przypadek od 40 lat.

Więcej o: