Mała rewolucja na mapie Polski. Przybędzie sześć miast, część gmin zmieni granice

Z początkiem stycznia w życie wchodzi rozporządzenie, na mocy którego na mapie Polski pojawi się sześć nowych miast. To nie jedyne zmiany, które są efektem wejścia w życie nowego prawa.
Zobacz wideo

Mapa Polski w styczniu 2019 przejdzie małą rewolucję. Zgodnie z rozporządzeniem rządu wydanym jeszcze w wakacje na mapie naszego kraju pojawi się sześć nowych miast. Chodzi o: Koszyce, Nową Słupię, Lubowidz, Pierzchnicę, Szydłów i Wielbark.

Koszyce jeszcze przez kilka dni będą miały status wsi. Położone są w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Koszyce. W latach 1374–1869 było to jednak miasto Korony Królestwa Polskiego. 

W decyzji o nadaniu Koszycom nowego statusu czytamy, że "cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta wykazują jego miejski charakter".

Nowa Słupia, położona w województwie świętokrzyskim, również miała już status miasta. Była nim w latach 1351-1869 r. Dotychczasowa wieś zmieni status z racji swojego położenia. Jest jednym z najważniejszych punktów turystycznych w regionie Gór Świętokrzyskich.

Pierzchnica i Szydłów (oba położone w woj. świętokrzyskim), również prawa miejskie w pewnym sensie odzyskują - utraciły je po powstaniu styczniowym.

Wielbark, wieś w w województwie warmińsko-mazurskim na status miasta zasługuje z dwóch względów. Po pierwsze ma wyraźnie wyodrębnione centrum z rynkiem. Po drugie w przeszłości Wielbark był już miastem. 

Czytaj też: Polska z najbardziej stabilną gospodarką świata. 37. miejsce w rankingu konkurencyjności WEF

Lubowidz, położony w województwie małopolskim, miastem został w zasadzie w ostatniej chwili. Początkowo bowiem uznano, że wieś "nie wykazuje cech miejskich i nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.". Ostatecznie jednak przeważył argument iż "w centrum miejscowości skupione są niemal wszystkie najważniejsze dla mieszkańców instytucje publiczne". 

Gminy zmienią granice

Pojawienie się nowych zmian to nie jedyny skutek rządowego rozporządzenia. Na jego mocy kilka gmin zmieni swoje granice. Większe będą m.in  Pruchnik,Kartuzy, Opoczno, Gryfino,  Kolbuszowa i Sędziszów Małopolski.

Więcej o: