Wpadka w programie Czyste Powietrze. Nabór wniosków wstrzymany

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o czasowym wstrzymaniu naborów wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze.
Zobacz wideo

W ramach programu Czyste Powietrze dziesiątki miliardów złotych w najbliższych latach mają być przeznaczone na dofinansowania m.in. dla osób wymieniających piece w swoich domach na bardziej przyjazne środowisku źródła ciepła.

Nabór wniosków został od początku 2019 roku wstrzymany. NFOŚiGW informuje, że sytuacja "ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych". Nabór ma ruszyć ponownie "niezwłocznie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu" oraz "po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie". A chodzi o zmiany podatkowe.

Wszystko przez... podatki

W myśl przepisów obowiązujących do końca 2018 r., dotacja w programie Czyste Powietrze stanowiła dochód osoby, która ją otrzymała. A to oznaczało, że należało od niej zapłacić podatek dochodowy.

Politycy pod koniec 2018 r. naprawili tę ewidentną lukę, i od początku 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym, która zwolniła z podatku dotacje w programie Czyste Powietrze (oraz wprowadziła możliwość odliczenia od dochodów w PIT wydatków związanych z termomodernizacją). 

Tyle, że do tej dobrej zmiany podatkowej należało dostosować warunki programu. A dotychczas tego nie zrobiono, stąd czasowe wstrzymanie przyjmowania wniosków przez NFOŚiGW. Fundusz pisze, że dopłaty ruszą z powrotem po "aktualizacji programu" Czyste Powietrze. 

Jak tłumaczył w listopadzie minister środowiska Henryk Kowalczyk, cytowany przez "Portal Samorządowy", zmiana ma polegać na zmniejszeniu dotacji w programie, i zastąpienie ich części ulgą podatkową. - Pragnę zagwarantować, że na pewno beneficjenci na tym nie stracą, wręcz mogą zyskać 1 czy 2 proc. - obiecywał Kowalczyk.

Przerwa wynika z dostosowania wniosków do nowego przeliczenia podatkowego. Trwają testy systemu, jest już gotowy, ale chcemy mieć pewność, więc daliśmy sobie czas do 14 stycznia. Myślę jednak, że będzie to wcześniej, maksymalnie do tygodnia

- tłumaczy w rozmowie z money.pl wiceprezes NFOŚiGW Anna Król.

Nawet 53 tys. zł na wymianę pieca i nie tylko

Program Czyste Powietrze ruszył we wrześniu 2018 r. W jego ramach można otrzymać dotację i pożyczkę m.in. na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła (czyli m.in. modernizację systemu ogrzewania, systemu wentylacji, izolację przegród zewnętrznych, wymianę stolarki). Dotychczas, w zależności od dochodów, można było otrzymać zwrot od 30 do 90 proc. inwestycji i pożyczkę na resztę kwoty. Ale - jak wynika z zapowiedzi ministra środowiska - te wartości dopłat mogą ulec zmianie.

Budżet programu Czyste Powietrze w latach 2018-2029 opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. 

Czytaj więcej: Czyste Powietrze. Od 7 do 53 tys. zł zwrotu za wymianę pieca i nie tylko

Więcej o: