Miliony osób będą miały PIT z głowy. Wypełni go urząd skarbowy. Oto jak będzie działał "Twój e-PIT"

W tym roku miliony osób będą mogły mieć rozliczone zeznanie podatkowe PIT za 2018 r. bez żadnego wypełniania i klikania. Zacznie działać tzw. "Twój e-PIT". Na czym polega? Na co uważać? Tłumaczymy.
Zobacz wideo

Od 15 lutego na stronie internetowej Podatki.gov.pl (dalej kolejno zakładki "PIT" oraz "Twój e-PIT") każda osoba fizyczna znajdzie wstępnie wypełnione przez urząd skarbowy zeznanie podatkowe PIT-37 (czyli dochody z pracy - w tym także z umów zleceń, umów o dzieło itd.) oraz/lub PIT-38 (dla inwestorów, m.in. osiągających dochody z giełdy). Zeznanie zostanie przygotowane dla każdego podatnika, nie trzeba składać żadnego wniosku.

"Gotowiec" nie zostanie przygotowany dla osób prowadzących działalność gospodarczą. To jednak ma się zmienić dla zeznań składanych w 2020 r.

Jak się dostać do "gotowca"?

Do swojego PIT-u będzie można się zalogować za pośrednictwem profilu zaufanego, albo podając swój PESEL, przychody z deklaracji za 2017 i przychód z deklaracji wystawionej za 2018 r. (czyli np. z PIT-11 od pracodawcy). Niestety, wgląd do e-PIT-u będzie tylko w internecie.

Co będzie można zrobić ze wstępnie wypełnionym PIT-em? Po pierwsze - można nie robić nic.

Po drugie - można zaakceptować e-PIT bez zmian. Oba te rozwiązania różnią się tym, że gdy nic nie zrobimy, to zeznanie zostanie "wysłane" dopiero 30 kwietnia. Jeśli zaakceptujemy zeznanie, wszystko potoczy się szybciej, w tym szybciej dostaniemy ewentualną nadpłatę podatku. Warto przypomnieć, że od tego roku zwrot nadpłaty PIT-u otrzymamy maksymalnie po 45 dniach (pod warunkiem wysyłki zeznania drogą elektroniczną).

Po trzecie - możemy w zeznaniu wprowadzić zmiany, np. dotyczące jednego procenta czy ulg.

W końcu, po czwarte - możemy w ogóle zrezygnować z e-PIT-u i rozliczenia dokonać całkowicie samodzielnie. Wtedy oczywiście będzie miało ono "pierwszeństwo" przed "Twoim e-PIT-em".

.. Ministerstwo Finansów

UWAGA! Warto pamiętać, że choć w najlepszym razie nie trzeba zrobić nic, żeby mieć rozliczone zeznanie PIT, to nadal trzeba zadbać o terminową zapłatę podatku. Jeśli więc z zeznania wyjdzie niedopłata - trzeba będzie to uregulować.

Skąd urząd skarbowy weźmie dane?

Bardzo ważna jest informacja, skąd będą pochodzić dane, na podstawie których zostanie wypełniony wstępnie e-PIT. Otóż będą to wyłącznie:

* dane od płatników - czyli m.in. od pracodawców (czyli dane np. z PIT-11, który dostajemy od pracodawcy)

* dane z zeznania z poprzedniego roku

Co to oznacza? Oznacza to, że we wstępnie wypełnionym zeznaniu prawdopodobnie uwzględniona będzie np. ulga na dziecko, ale WYŁĄCZNIE W SYTUACJI, gdy była ona w rozliczeniu za 2017 rok (czyli w zeznaniu wypełnianym w 2018 r.). Jeżeli w 2018 r. urodziło nam się dziecko - urząd skarbowy o tym nie wie, a więc nie wpisze tej ulgi, i trzeba będzie dodać ją samodzielnie. 

Uwaga na ulgi

Oczywiście ulg jest więcej. Można skorzystać choćby z ulgi na leki, ulgi internetowej, można odliczyć darowizny albo wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Warto będzie więc dokładnie popatrzeć na wstępnie wypełniony PIT i "dorzucić" ulgi, których urząd skarbowy nie uwzględnił. Jeśli ktoś pochopnie zaakceptuje "Twój e-PIT", może stracić setki złotych, albo i więcej.

Oczywiście, nawet po akceptacji PIT-u wypełnionego przez urząd skarbowy można złożyć korektę, tak jak dotychczas.

Uwaga na dochody z innych źródeł

Anna Misiak, doradca podatkowy i partner w firmie MDDP, zwraca uwagę, że w automatycznie wypełnionym zeznaniu mogą nie znaleźć się wszystkie dochody osiągnięte w 2018 r. Nie będzie w nim m.in. dochodów z zagranicy. Tak samo - jeśli ktoś ma inne koszty niż wykazane w PIT-11 (od pracodawcy) czy PIT-8C, to powinien to samodzielnie "dołożyć" do zeznania.

- Urząd nie ma informacji o dochodach, co do których płatnik nie pobierał zaliczek na podatek. Uczulam tutaj w szczególności na dochody zagraniczne, żeby podatnicy sobie tego nie odpuścili - mówi Anna Misiak z MDDP.

W przypadku osiągania dochodów za granicą, prawdopodobnie trzeba będzie samodzielnie wypełnić PIT, nie będzie można "poprawić" zeznania w "Twoim e-PIT". 

Co ze wspólnym rozliczeniem?

Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów, wstępnie wypełnione będą PIT-y zarówno osób rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem, a także osób samotnie wychowujących dzieci. 

Co z numerem konta do zwrotu nadpłaty?

Z numerem konta bankowego do wypłaty przez urząd skarbowy ewentualnej nadpłaty z podatku będzie dokładnie tak samo jak w przypadku innych danych - zostaną one "ściągnięte" z zeznania za 2017 r.

Będzie jednak możliwość aktualizacji numeru rachunku.

Co z jednym procentem?

System informację o jednym procencie "zaciągnie" z zeznania podatkowego za poprzedni rok. Domyślnie będzie więc wpisana tam ta sama organizacja pożytku publicznego, co rok temu. Jeśli z kolei rok temu nikomu nie przekazaliśmy jednego procentu, i w tym roku domyślnie miejsce na OPP pozostanie puste. 

Oczywiście zarówno organizację, jak i szczegółowy cel będzie można jednak w "Twoim e-PIT-cie" zmienić. Jeśli ktoś wypełnia zeznanie po raz pierwszy, także będzie mógł dopisać wybraną przez siebie organizację.

W przypadku wspólnych rozliczeń informacja o organizacji pożytku publicznego zostanie pobrana z zeznania za 2017 r. dla tej osoby, która występowała w nim jako podatnik.

Oczywiście kwota jednego procentu podatku zostanie wyliczona na podstawie bieżącego rozliczenia zeznania podatkowego.

.. źródło: Ministerstwo Finansów

Rok próby

Według szacunków resortu finansów, Krajowa Administracja Skarbowa udostępni "Twój e-PIT" łącznie ponad 25 milionom podatników. Warto natomiast pamiętać, że obecny rok będzie trochę rokiem testowym. Można przygotować setki instrukcji i porad, a i tak pewne rzeczy "wyjdą w praniu". 

Najważniejsze, że od 15 lutego każdy podatnik (zeznań PIT-37 i PIT-38) ma móc zobaczyć w internecie swoje wstępnie wypełnione zeznanie. Potem będzie jeszcze 2,5 miesiąca, żeby go zweryfikować, poprawić, uzupełnić itd. Choć więc "Twój e-PIT" zaoszczędzi trochę czasu, warto przynajmniej przejrzeć go przed wysyłką.

Więcej o: