27. finał WOŚP. Prof. Maruszewski o hejcie na Orkiestrę: "To bardzo boli. Gdzie my żyjemy?"

- To bardzo boli. To powoduje refleksję, gdzie my żyjemy? - o atakach na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy mówi prof. Bohdan Maruszewski, jeden z jej założycieli. - Jak Amerykanin ma sukces, to ma więcej przyjaciół, a jak Polak ma sukces, to traci przyjaciół i może znaleźć donos na siebie - dodaje w rozmowie z Gazeta.pl kardiolog z Centrum Zdrowia Dziecka.
Zobacz wideo

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod batutą Jurka Owsiaka zagra w tę niedzielę po raz 27. Tym razem pieniądze będą przeznaczone na specjalistyczny sprzęt, który ma poprawić jakość leczenia najmłodszych pacjentów. Chodzi o szpitale z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich placówek. 

Czytaj też: WOŚP 2019. Jak wesprzeć Orkiestrę? Nie trzeba czekać do niedzieli

- Mamy za długie kolejki w szpitalach. Jeżeli przyjeżdża dziecko, które jest w stanie zagrożenia życia i wymaga bardzo szybkiej diagnostyki, to rodzice tego dziecka oczekują tego, czego powinni oczekiwać wszyscy. Nie wpisania go na listę oczekujących, ale zrobienia tego badania natychmiast - mówił profesor Maruszewski.

Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

Czytaj też: 27. Finał WOŚP już w najbliższą niedzielę. Gazeta.pl zaprasza do wspólnej zbiórki!

Przez 27 lat WOŚP zebrała 950 milionów złotych. W tym roku może zostać przekroczona bariera miliarda złotych. W tym czasie orkiestra przekazała do szpitali w całej Polsce prawie 60 tys. sztuk sprzętu. Dzięki programowi WOŚP sześć milionów noworodków w Polsce miało przebadany słuch. Orkiestra objęła badaniem przesiewowym słuchu cały kraj, czegoś podobnego nie ma w żadnym innym europejskim kraju.

W rozmowie z Łukaszem Kijkiem profesor Maruszewski opowiada m.in. o tym, w jaki sposób Wielka Orkiestra Świąteczenej pomocy kupuje sprzęt, który może być nawet o 200 proc. tańszy niż ten sam sprzęt zamawiany przez ministerstwo zdrowia. Wedlug współtwórcy WOŚP problemem służby zdrowia jest dziś to, że zamawiany jest bardzo tani sprzęt niskiej jakości, "w ten sposób robi się krzywdę pacjentom, to będzie tak działało dopóki nie zmieni się ustawy o zamówieniach publicznch". 

Zobacz całą rozmowę z prof. Bohdanem Maruszewskim, kariologiem z Centrum Zdrowia Dziecka, współtwórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zobacz wideo

Zobacz też: Najciekawsze aukcje WOŚP 2019. Jakie przedmioty i spotkania można wylicytować w tym roku?

Więcej o: