Sejm miał zająć się wsparciem finansowym TVP. Ustawa spadła z porządku obrad

Sejm miał dziś zajmować się ustawą, która zakładała finansową rekompensatę dla TVP. Marszałek Marek Kuchciński nie wprowadził jej jednak pod obrady.
Zobacz wideo

Nowelizacja, którą Sejm się na tym posiedzeniu przynajmniej nie zajmie, przygotowana została przez posłów PiS. Zakłada, że publiczne radio i telewizja dostaną rekompensatę za utracony abonament w latach 2018 i 2019.

PiS planuje rekompensatę dla TVP

Chodzi o abonament, które nie płacą ci, którzy są ustawowo zwolnieni z tego obowiązku. To na przykład osoby z I grupą inwalidzką, po 75. roku życia, osoby po 60. roku życia z niską emeryturą i osoby niewidzące lub niesłyszące.

Rekompensata może wynieść nawet 1,26 mld zł, ma być wypłacana w formie skarbowych papierów wartościowych. Projekt w tej sprawie znalazł się na sejmowych stronach kilka dni temu.

Większą część tych pieniędzy może dostać TVP. Skąd takie przypuszczenia? Pomysł na wsparcie w postaci rekompensat nie jest nowy. W latach 2017-2018 TVP i Polskie Radio otrzymały już w ten sposób 980 mln zł. Pieniądze dzieli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wtedy około 88 proc. środków dostała kierowana przez Jacka Kurskiego TVP.

We wtorek wieczorem pojawił się formalny wniosek odwołanie prezesa Kurskiego ze stanowiska. Złożył go Grzegorz Podżorny, jeden z członków Rady Mediów Narodowych.

Rozpoczęte dziś 76. posiedzenie Sejmu zostało w ogóle skrócone. Potrwa tylko do czwartku, piątkowy blok głosowań przesunięto na ten dzień. W środę odbywa się m.in. trzecie czytanie ustawy budżetowej.

Więcej o:
Komentarze (34)
Sejm miał zająć się wsparciem finansowym TVP. Ustawa spadła z porządku obrad
Zaloguj się
 • miszka_szyfman

  Oceniono 13 razy 13

  Dajcie im na dodatkową plastelinę.

 • efkajot

  Oceniono 12 razy 12

  Naiwności.Przecież to nie kuchciński tylko kaczyński zdjął z obrad.Nikt nie wierzy w to że kuchciński ma jakąkolwiek władzę chyba tylko tyle,żeby się znęcać nad posłami przeciwnych opcji.I też nie wiem czy to jego samodzielne decyzje./to nie błędy z mojej strony nie zasługują na wielką literę/

 • wejsunek47

  Oceniono 11 razy 11

  wystarczy tym darmozjadom i kłamcom zmniejszyć pensje do 10 krotności średniej krajowej a nie tyle co obecnie i będzie kasy jak lodu...

 • ks-t

  Oceniono 10 razy 10

  Sprywatyzować tę gadzinówkę, może na przyszłość zbuduje jakieś standardy, jak BBC.

 • smarekdarek

  Oceniono 10 razy 8

  A rekompensata za płacenie abonamentu będzie? W końcu płacę i nie oglądam, więc tylko tracę.
  youtube.com/watch?v=H26xvJAOAgI

 • lucusia3

  Oceniono 6 razy 6

  A na niepełnosprawne dzieci nie ma kasy. Nie ma tez na leczenie białaczek, raków u dzieci. Tysiącami żebrają po ludziach datki. Z 1.3 mld by pewnie się dało prawi wszystkich wyleczyć. To jest partia "za życie"? Chyba życiem w luksusie dla kilku kolegów.

 • cozabadziew

  Oceniono 8 razy 6

  Nieźle... Owsiak przez 27 lat tyle nie uzbierał na chore dzieciaki, ile oni tu lekką ręką wydają jednorazowo na ministerstwo propagandy...

 • tadjan

  Oceniono 6 razy 6

  dzieciaki i młodzież Owsiaka zbierali 27 1 mld zł, a te sukinsyny chcą co rok 1,3 mld zł. Skandal!
  takie goovno jak tvp należy jak najszybciej zlikwidować.......

 • remo29

  Oceniono 6 razy 6

  Oj tam, w nocy się ustali co się potem uchwali, rano Adrian podpisze, choćby w piżamie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX