Brexit uderzy w polską gospodarkę? Jerzy Kwieciński: "Spodziewamy się spowolnienia"

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że wzrost gospodarczy w całym 2018 roku, jak również w czwartym kwartale ubiegłego roku, wyniesie około 5 procent.
Zobacz wideo

Na konferencji prasowej minister powiedział, że będzie to jeden z najlepszych wyników w UE. Zwrócił uwagę na niski poziom bezrobocia, zmniejszające się zadłużenie, w tym zadłużenie zagraniczne, oraz niski deficyt budżetowy.

Spodziewamy się, że bardzo dobrze zamkniemy zeszły rok, nie mamy jeszcze oczywiście danych za czwarty kwartał, ale myślę, że wzrost gospodarczy za cały zeszły rok i również za czwarty kwartał zamknie się w wysokości około 5 procent i to będzie jeden z najlepszych wyników i w Unii Europejskiej

- powiedział Jerzy Kwieciński dodając, że "będzie to jeden z najlepszych wyników gospodarczych Polski w okresie od początku transformacji".

W opinii ministra, w tym roku wzrost PKB przekroczy 3,8 proc.. Kwieciński powiedział, że przygotowujemy się na spowolnienie w gospodarce, także w kontekście Brexitu.

"Spodziewamy się spowolnienia i przygotowujemy się na spowolnienie" - oświadczył minister. "Fakt, że Wielka Brytania wychodziłaby w sposób chaotyczny, nie jest dla nas dobry, bo widzieliśmy taką tendencję w zeszłym roku, że wzrost wymiany handlowej z Wielką Brytanią był wolniejszy niż z innymi krajami" - powiedział Jerzy Kwieciński. Dodał, że efekt Brexitu również było widać w naszej wymianie handlowej.

Jerzy Kwieciński zaznaczył, że jeśli spowolnienie nie jest znaczące, to nie ma silnego wpływu na to, co dzieje się w gospodarce. Inaczej jest w przypadku zmian skokowych, jak to miało miejsce w okresie światowego kryzysu 10 lat temu.

Więcej o: