Rząd chce zbudować dwie elektrownie jądrowe w Polsce. Koszt? Nawet 135 mld zł

Ministerstwo Energii poinformowało, że chce zbudować aż dwie elektrownie atomowe. Koszt inwestycji szacowany jest na 100-135 mld zł. Resort zapewnił, że w ciągu minionych dwóch lat intensywnie pracował nad programem energetyki jądrowej.
Zobacz wideo

Ministerstwo Energii informuje, że Polska powinna zbudować nie jedną, a dwie elektrownie jądrowe. Miałyby powstać do roku 2043 r. Jak poinformował dyrektor departamentu energii jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski jedna z nich powinna znajdować się na północy, a druga w centrum kraju. 

Planujemy zakończyć budowę dwóch elektrowni jądrowych do mniej więcej 2043 r. Jest już określona  lokalizacja na północy Polski, a druga lokalizacja będzie w Polsce centralnej. Jest ona związana z tym, co się tam dzieje, z wyczerpywaniem się złóż węgla brunatnego

- powiedział Sobolewski podczas konferencji "Przyszłość energii jądrowej - raport Massachusetts Institute of Technology".

Do 2033 r. chcemy uruchomić pierwszy blok elektrowni jądrowej, a łącznie chcemy zbudować 6 bloków. Nie mówimy jaka będzie łączna moc, ale szacujemy ją na 6-9 GW"

- dodał. 

Koszty mogą być gigantyczne. Sobolewski wyjaśnił, że według szacunku departamentu analiz koszt inwestycji w bloki jądrowe o mocy 6-9 GW to 100-135 mld zł, rozłożony na 20-25 lat.

W 2017 i 2018 intensywne pracowaliśmy nad programem. Nie ukrywam, że program jest gotowy, ale to jest kwestia pewnego następstwa - najpierw polityka energetyczna

- powiedział Sobolewski.

Podkreślił między innymi, że odbył się szereg wizyt studyjnych w różnych krajach - na budowach elektrowni i w elektrowniach nuklearnych.

Przedstawiciel Ministerstwa Energii wyjaśnił też, że jest za wcześnie, by móc dokładnie określić całościowy koszt inwestycji. 

Analizowaliśmy różne rozwiązania. Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to różne liczby krążą. Wiarygodne dane na temat tego, ile wyniesie koszt poznamy, jak podpiszemy umowę z generalnym wykonawcą

- powiedział dyrektor.

Według analiz ME, koszty wytwarzania energii w elektrowni jądrowej to od 150 zł/MWh przy gwarancjach Skarbu Państwa do 450 zł/MWh przy projekcie czysto komercyjnym.

Potrzebna nowelizacja prawa

Ministerstwo planuje także nowelizację specustawy jądrowej, której celem jest przyspieszenie procedur.

Oczekujemy w lutym zakończenia prac legislacyjnych i przekazania projektu do uzgodnień międzyresortowych. Chcemy żeby dokument znalazł się w parlamencie jeszcze w tym kwartale

- powiedział dyrektor Sobolewski. 

W planach jest także ustawa powołująca Narodowe Laboratorium Energii Jądrowej i decyzje dotyczące utworzenia nowego składowiska odpadów promieniotwórczych.

Czytaj też: Podwyżki cen prądu? Czas sprawdzić, co pożera energię elektryczną w domu

Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP) zakłada uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 r. i bloków o mocy łącznie 6-9 GW do 2043 r.

Więcej o: