Ministerstwo Energii informuje, że Polska powinna zbudować nie jedną, a dwie elektrownie jądrowe. Miałyby powstać do roku 2043 r. Jak poinformował dyrektor departamentu energii jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski jedna z nich powinna znajdować się na północy, a druga w centrum kraju.
Planujemy zakończyć budowę dwóch elektrowni jądrowych do mniej więcej 2043 r. Jest już określona lokalizacja na północy Polski, a druga lokalizacja będzie w Polsce centralnej. Jest ona związana z tym, co się tam dzieje, z wyczerpywaniem się złóż węgla brunatnego
- powiedział Sobolewski podczas konferencji "Przyszłość energii jądrowej - raport Massachusetts Institute of Technology".
Do 2033 r. chcemy uruchomić pierwszy blok elektrowni jądrowej, a łącznie chcemy zbudować 6 bloków. Nie mówimy jaka będzie łączna moc, ale szacujemy ją na 6-9 GW"
- dodał.
Koszty mogą być gigantyczne. Sobolewski wyjaśnił, że według szacunku departamentu analiz koszt inwestycji w bloki jądrowe o mocy 6-9 GW to 100-135 mld zł, rozłożony na 20-25 lat.
W 2017 i 2018 intensywne pracowaliśmy nad programem. Nie ukrywam, że program jest gotowy, ale to jest kwestia pewnego następstwa - najpierw polityka energetyczna
- powiedział Sobolewski.
Podkreślił między innymi, że odbył się szereg wizyt studyjnych w różnych krajach - na budowach elektrowni i w elektrowniach nuklearnych.
Przedstawiciel Ministerstwa Energii wyjaśnił też, że jest za wcześnie, by móc dokładnie określić całościowy koszt inwestycji.
Analizowaliśmy różne rozwiązania. Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to różne liczby krążą. Wiarygodne dane na temat tego, ile wyniesie koszt poznamy, jak podpiszemy umowę z generalnym wykonawcą
- powiedział dyrektor.
Według analiz ME, koszty wytwarzania energii w elektrowni jądrowej to od 150 zł/MWh przy gwarancjach Skarbu Państwa do 450 zł/MWh przy projekcie czysto komercyjnym.
Ministerstwo planuje także nowelizację specustawy jądrowej, której celem jest przyspieszenie procedur.
Oczekujemy w lutym zakończenia prac legislacyjnych i przekazania projektu do uzgodnień międzyresortowych. Chcemy żeby dokument znalazł się w parlamencie jeszcze w tym kwartale
- powiedział dyrektor Sobolewski.
W planach jest także ustawa powołująca Narodowe Laboratorium Energii Jądrowej i decyzje dotyczące utworzenia nowego składowiska odpadów promieniotwórczych.
Czytaj też: Podwyżki cen prądu? Czas sprawdzić, co pożera energię elektryczną w domu
Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP) zakłada uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 r. i bloków o mocy łącznie 6-9 GW do 2043 r.