ZUS zachęca przedsiębiorców, by informowali o pracownikach źle wykorzystujących zwolnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca pracodawców, by informowali o przeprowadzonych kontrolach prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. ZUS rozsyła gotowe formularze i prosi o raporty do 15. dnia każdego miesiąca.
Zobacz wideo

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 21 osób, otrzymują od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pisma dotyczące zwolnień lekarskich. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" ZUS wyjaśnia właścicielom firm, że "ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają". Do pisma dołącza gotowe formularze kontrolne z informacją, by przesyłać je do 15. dnia każdego miesiąca.

Przedsiębiorcy zdumieni

Jak wyjaśnia "DGP", część przedsiębiorców odebrała pisma ZUS jako nakaz kontrolowania swoich pracowników. Tymczasem w przepisach prawa mowa jest tylko o uprawnieniach, jakie ma płatnik składek. Pracodawca może bowiem sprawdzać, czy pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie od pracy. Może, ale nie musi.

My tylko zachęcamy

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, w przesłanym nam oświadczeniu wyjaśnia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jedynie przypomina o zasadach prowadzenia kontroli wykorzystania zwolnień.

Przedsiębiorcy - zgodnie z art. 68 - mają uprawnienia do prowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Te uprawnienia pracodawców wynikają z faktu wypłacania przez nich świadczeń chorobowych pracownikom na zwolnieniach lekarskich. Zakład przypomina by pracodawcy pamiętali o swoich uprawnieniach.

- wyjaśnia rzecznik. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako instytucja nadzorująca Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a w jego ramach Fundusz Chorobowy jest zobowiązany do czuwania nad prawidłowością wypłat wszystkich świadczeń. Proszę pamiętać, że zarządzamy pieniędzmi publicznymi, pieniędzmi wszystkich ubezpieczonych w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych więc naszą troską jest to by każda wydawana złotówka wydawana była prawidłowo. Z tego też powodu poprosiliśmy pracodawców o informacje na temat tego, czy prowadzą prawnie wskazane kontrole i jakie są ich efekty

- dodał.

Wyjaśnił też, że analiza pełnych danych o wynikach kontroli przeprowadzanej nie tylko przez ZUS, ale i płatników składek, pozwoli na pełną ocenę skuteczności aktualnych rozwiązań, a także na podjęcie przez Zakład działań, które mają na celu racjonalizację wydatków na zasiłki oraz zapobieganie wypłacie nienależnych świadczeń.

Zakładamy, że racjonalizacja wydatków, a także zapobieganie wypłacie nienależnych świadczeń z tytułu absencji, jest wspólnym celem, zarówno Zakładu jak i pracodawców, dla których wysoka absencja jest również problemem. Proszę wziąć pod uwagę, że sami pracodawcy wypłacają rocznie ponad 6 mld zł świadczeń chorobowych

- stwierdził Wojciech Andrusiewicz.

Kontrole e-ZLA trwają

Doniesienia o apelach ZUS wobec pracodawców zbiegają się w czasie z protestami niektórych grup społecznych. Po rozpoczęciu tzw. protestu chorobowego przez część nauczycieli wzmogły się kontrole - wszczęto ich około 3 tysiące.

Każdego roku w Polsce jest ich 500-600 tys. Nieprawidłowości są stwierdzane są w około 5-6 proc. przypadków.

Wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w celu innym niż wyzdrowienie wiąże się z ryzykiem cofnięcia wypłaty świadczenia chorobowego lub zwrotem pieniędzy przez przebywającego na zwolnieniu, jeśli te zostały już wypłacone. 

Czytaj też: ZUS 'lubi to' i kontroluje rencistów na Facebooku. Chorych uzdrawia m.in. liczba znajomych

Kontrole pracowników mogą być w interesie pracodawców zatrudniających ponad 20 osób. W tym wypadku to oni wypłacają zasiłki pracownikom. Środki potrącają z należnej składki ZUS. Dlatego przedsiębiorcy, którzy podejrzewają, że pracownik wprowadza ich w błąd w kwestii zwolnienia, czasami przeprowadzają kontrole. Wykorzystują do tego delegowanych pracowników albo firmy zewnętrzne.

Więcej o:
Komentarze (56)
ZUS zachęca przedsiębiorców, by informowali o pracownikach źle wykorzystujących zwolnienia e-ZLA
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 10 razy 10

  W naszym wspanialym kraju, z rownie wspanaialym spoleczenstwem, trzeba wszystkich nieustannie kontrolowac.

  Mieszkam i pracuje na Zachodzie w kraju z protestancka tradycja. Jest coraz wiecej firm, ktore nie kontroluja czasu pracy oraz nieobecnosci pracownika (dopoki nie jest to naduzywane). Wystarczy zawiadomienie o zlym samopoczuciu, zwolnienie od lekarza nie jest potrzebne.

 • qbisek

  Oceniono 15 razy 9

  "(...) więc naszą troską jest to by każda wydawana złotówka wydawana była prawidłowo."

  Normalnie rozczuliłem się... Państwo najpierw dokonuje na mnie rozboju zabierając mi 40% zarobionych pieniędzy pod pozorem "zapewnienia" mi kilkuset złotych emerytury. Czy jest mu z tego powodu głupio, źle się czuje, może choć jakieś słowa uznania?... Nie, państwo jest jeszcze zadowolone z siebie i ma czelność pouczać mnie, jak to oni strasznie dbają o moje pieniądze.

  Wiesz co, państwo polskie? Tęsknię za czasami tej podobno tak strasznej średniowiecznej dziesięciny. Gdybym po jej opłaceniu odkładał sobie co miesiąc te dodatkowe 30% z każdej pensji, to żyłbym już teraz jak pączek w maśle.
  Ale rozumiem, że rozwiązanie jest dla państwa polskiego nieakceptowalne: gdzie mieliby wtedy pracować nasi biedni urzędnicy z ZUS i z czego mieliby dostawać premię państwo dyrektorowie?

 • jorg_1980

  Oceniono 6 razy 6

  Ja jestem lekarzem. Przychodzi o mnie pacjent i mówi że bolą go plecy. Nie ma badania ani metody która pozwala wykryć ból. Nawet na rezonansie bólu nie widać. Mam wtedy dwie możliwości: Dać mu 3 tygodnie L4 i mieć spokój albo wysłać do pracy i zaryzykować że jak mu np dysk wyskoczy to czeka mnie proces cywilny.

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 6

  Obywatelu, pomóż milicji i spałuj się sam!
  (hasło wypisane na murze w Wawrze w stanie wojennym)

 • vomiting_frog

  Oceniono 5 razy 5

  Niech od razu powołają ZUS ORMO

 • kemor234

  Oceniono 7 razy 5

  Ciągle tematy zastępcze, które odsuwają właściwe problemy.
  TRZEBA UPARCIE PYTAĆ O GOSPODARKĘ, INWESTYCJE, SŁUŻBĘ ZDROWIA, AFERĘ W KNF I NBP, SZKOLNICTWO, ENERGETYKĘ itd ... PRZECIEŻ TO SĄ PROBLEMY DOTYCZĄCE NASZEJ PRZYSZŁOŚCI !!!!!
  "Lud ciemny" może się chociaż zastanowi, nad skutkami "dobrej zmiany". I dla kogo ona jest.

 • wloczykijas

  Oceniono 4 razy 4

  Poprzez takie wykładnie prawa dąży się do budowy państwa, w którym wszyscy wszystkich mają śledzić i kontrolować. Część specjalistów ZUS chciałaby chyba, aby w ogóle nie było zwolnień lekarskich i świadczeń chorobowych, a pracowniczy przychodzili do pracy z infekcjami, gorączkami czy biegunkami (już i tak często się dzieje) i może wtedy sprawa byłaby jasna. Nie ma i już. Pojawiają się i takie wykładnie prawa, które każą twierdzić, że osoba niezdolna do pracy to taka osoba, która nie daje oznak życia i nie wykonuje nawet podstawowych czynności życiowych, co nie jest prawdą i niejednokrotnie podważają to sądy od rejonowych po Najwyższy. No ale jeśli ktoś w ten sposób widzi świat społeczny i zagadnienia związane ze zdrowiem, to trzeba się zwrócić już do ustawodawcy.

 • atryda47

  Oceniono 8 razy 4

  Należy uchwalić ustawę o obowiązkowym donosicielstwie.Ciekawe, gdzie był ZUS gdy tysiące policjantów było na zwolnieniu lekarskim?

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 3 razy 3

  ZUS płaci chrobowe dopiero po 30 dniach
  Po co wcześniej sie interesuje chorym?
  Lekarz orzecznik ZUS to najlepszy uzdrowiciel.
  Problem polega na tym,że jest stroną w sporze ewentualnym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX