Czas wyjąć ustawy o frankach z zamrażarki. Kuczyński: 800 tys. ludzi ciągle wisi na kursie złotego

Ustawa o frankach szwajcarskich urosła już do miana mitu. Minęły ponad trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy i władzy PiS, a najgłośniejsze obietnice w tej sprawie albo przepadły, albo wciąż zostają na papierze. Dziś projekty mają zostać wyjęte z zamrażarki sejmowej. To chyba znak, że nadchodzi kolejna kampania wyborcza.

W 2018 roku odbyły się tylko dwa posiedzenia sejmowej podkomisji, która zajmuje się frankami. Teraz sprawy nabierają tempa. Eksperci nie pozostawiają jednak złudzeń, że obietnice o uwolnieniu od kredytów frankowych z kampanii wyborczej w 2015 roku zostaną zrealizowane. - Nie można sobie wyobrażać, że kredyty zostaną przewalutowane - mówi Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY

Sejmie od sierpnia 2017 roku zalega prezydencki projekt ustawy, która zakłada zwrot części rat zawyżonych wskutek stosowania przez banki własnych tabel kursowych, oraz obowiązkowe zrzutki banków na tzw. Fundusz Restrukturyzacyjny. To drugie rozwiązanie miałoby zachęcić instytucje finansowe do "odwalutowywania" kredytów. Zawarto w nim także pomysł, aby kredytobiorcy mogli mieć możliwość zaciągnięcia nieoprocentowanej pożyczki (nawet na 12 lat) z tzw. funduszu wsparcia kredytobiorców w sytuacji, gdy chcą sprzedać swoje mieszkanie/dom, ale kwota uzyskana ze sprzedaży nie wystarczyłaby na spłatę całego zobowiązania.

Więcej o:
Komentarze (276)
Czas wyjąć ustawy o frankach z zamrażarki. Kuczyński: 800 tys. ludzi ciągle wisi na kursie złotego
Zaloguj się
 • adnan25

  Oceniono 47 razy 19

  Jak mieliście zyski z tytułu niskiego kursu Franka to było OK. Jak tendencja się odwróciła to krzyczycie "pomocy". Trzeba było brać w złotówkach to spali byście spokojnie. Jako obywatel ciężko pracujący na swoje utrzymanie nie życzę sobie aby z moich podatków szły jakiekolwiek pieniądze na wsparcie frankowiczów.

 • glencok

  Oceniono 23 razy 19

  idą wybory więc przypomnieli sobie że mają ustawę o frankach w szufladzie? No coś podobnego. Pewnie potem się okaże że wybory jutro a ustawa ciągle w komisjach, a po wyborach to już zupełnie inna bajka

 • radon13

  Oceniono 29 razy 15

  Nie ma najmniejszego powodu aby akurat frankowiczom coś zmniejszać , inne kredyty sa wyżej oprocentowane.

 • Jan Kos

  Oceniono 27 razy 13

  Ja mialem wybór i wziąłem kredyt w złotówkach. Dlaczego muszę teraz płacić wciąż wyższe raty i dopłacać do frankowych hazardzistów?

 • akiha

  Oceniono 13 razy 11

  Na dzień dzisiejszy tylko kredytobiorcy biorą całe ryzyko na siebie. Zarówno ci z CHF czy EUR jak i PLN. Bank zawsze zarabia z ryzykiem zerowym. Wystarczy wprowadzić dla wszystkich, że jak nie stać cię na spłatę kredytu oddajesz klucze i jesteś czysty bez kredytu. To pomoże każdemu. Ale lepiej polaryzować społeczeństwo.

 • malwach1

  Oceniono 20 razy 10

  Od lat spłacam swój kredyt mieszkaniowy w złotówkach, płacę więcej niż znajomi, którzy placą we frankach i wciąż nie opłaca im się go przewalutować. Z jakiej racji oni maja miec pomoc a ja nie?

 • czarna_zoska

  Oceniono 18 razy 10

  Wiszą na kursie zlotego ale i tak maja mniejsze raty niz ci, ktorzy brali w zlotowkach.

 • jsd1952

  Oceniono 11 razy 9

  Cała ta gra walutowa jest tyleż śmieszna co i żałosna. Od 25 lat mamy kapitalizm. Kredyty, czy też bardziej trafnie rzecz nazywając instrumenty frankowe były elementem gry finansowej. I to gry przeznaczonej dla zamożniejszych klientów. Każdy biorący kredyt zdawał sobie sprawę z tego, że istnieje ryzyko kursowe - opcja kursowa i grał na jej zniżkę. W dużym okresie czasu ta gra była bardzo opłacalna. Niestety przyszedł kryzys i ci co nie zdążyli się pozbyć tych opcji stracili. Normalna gra giełdowa. Trudno mi zatem zrozumieć dlaczego teraz my wszyscy mamy do ich inwestycji dopłacać.

 • roman.wurster

  Oceniono 19 razy 9

  No to super ....kiedy bralem kredyt w zlotowkach , inni madrzejsi brali we frankach - 2005-2008 .......
  tzn ze coooo...rzad im pomoze a nam NIE ? Przeciez to bylo do przewidzenia ze frank bedzie drozszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX