Ambasadorowie UE zatwierdzili ustalenia ws. przepisów dotyczących Nord Stream 2

Ambasadorowie z unijnych krajów zatwierdzili ustalenia w sprawie znowelizowanej dyrektywy gazowej dotyczącej gazociągu Nord Stream 2. Od głosu wstrzymał się jedynie przedstawiciel Bułgarii.
Zobacz wideo

Decyzja przybliża wejście w życie znowelizowanej dyrektywy gazowej. 

Formalne ustalenia powinny wejść w życie przed sfinalizowaniem budowy Nord Stream 2, co zaplanowano na koniec 2019 r. W dalszej kolejności ustalenia zatwierdzone przez ambasadorów państw UE muszą zostać zaakceptowane w głosowaniu plenarnym i ogłoszone w unijnym Dzienniku Urzędowym. 

Jeśli ten proces będzie przebiegał bez problemów to - jak się oczekuje - znowelizowana dyrektywa gazowa wejdzie w życie w połowie roku, dzięki czemu obejmie Nord Stream 2 jeszcze przed jego ukończeniem. Uzgodnienia negocjatorów nie są tak rygorystyczne jak początkowo planowała Komisja Europejska, ale kraje przeciwne budowie drugiej magistrali Gazociągu Północnego uważają, że to najlepsze i jedyne realistyczne uzgodnienia dla których udało się uzyskać zgodę w Unii Europejskiej. 

W konkretnym przypadku Nord Stream 2 stosowanie unijnych przepisów ma być ograniczone tylko do wód terytorialnych Niemiec. Natomiast regulacje dotyczące pozostałej części rurociągu na dnie Morza Bałtyckiego zostaną uzgodnione podczas negocjacji Berlina z Moskwą. Jednak rola Komisji Europejskiej w tym procesie została wzmocniona i jeśli ustalenia nie będą zgodne z unijnym prawem, to może ona odmówić akceptacji i przejąć rokowania.

Nord Stream 2

Gazociąg jest projektem kontrolowanego przez Kreml Gazpromu. Ma wsparcie rządu kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Ma podwoić rosyjskie dostawy gazu do Niemiec przez Bałtyk. 

Nord Stream 2, który będzie funkcjonował równolegle z Nord Stream 1, zapewni obu instalacjom łączną przepustowość 110 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Nowelizacja dyrektywy gazowej ma w zamyśle zagwarantować, że gazociągi, także te importowe i ich części morskie na terenie UE, będą objęte pakietem energetycznym.

Więcej o:
Komentarze (20)
Ambasadorowie UE zatwierdzili ustalenia ws. przepisów dotyczących Nord Stream 2
Zaloguj się
 • lubat

  Oceniono 2 razy 2

  Dyrektywa gazowa dotycząca gazociągu Nord Stream 2 nie da nic ani Polsce, ani innym przeciwnikom NS-2. Jedynym efektem będzie wzmocnienie pozycji Niemiec, bo to one będą decydować w imieniu całej Unii o "koszerności" gazociągu. A ponieważ on daje Niemcom wielkie korzyści, to nie będą robić Rosjanom żadnych przykrości.

 • e50504

  Oceniono 7 razy -1

  "W konkretnym przypadku Nord Stream 2 stosowanie unijnych przepisów ma być ograniczone tylko do wód terytorialnych Niemiec. Natomiast regulacje dotyczące pozostałej części rurociągu na dnie Morza Bałtyckiego zostaną uzgodnione podczas negocjacji Berlina z Moskwą."

  Ja prosty człowiek jestem, ale jeśli dobrze zrozumiałem, to odcinek niemiecki znajduje się pod wyłączną kuratelą Niemiec, rosyjski pod rosyjską, a ten pomiędzy stanowi przedmiot negocjacji między Niemcami a Rosją, który Komisja Europejska może ewentualnie zaopiniować. Tak to się robi, a husaria teraz mierzeje będzie kopać

 • 1111pln

  Oceniono 10 razy -2

  A my powinniśmy konsekwentnie dywersyfikować dostawy węglowodorów do Polski. I kiedy BP będzie już słał norweski gaz, to trzeba przestawić nasze rafinerie z zasiarczonego ruSSkiego syfu na słodką ropę.

 • starykawaler35

  Oceniono 9 razy -3

  Tak właśnie wygląda unijna solidarność hehe...embargo dla nas biznes z Rosją dla nich...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy -3

  Na jesieni wybory, po wyborach Formoza najzwyczajniej w świecie wybuchnie tą rurę winę zrzucając na poniemiecką minę albo torpedę z lI wojny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX